Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ubezpieczenie rolników w KRUS. Puda: nie pracowaliśmy nad jego zmianami

12
Podziel się:

Rolnicy prowadzący własną działalność będą musieli zapłacić składki do ZUS-u? Taka informacja obiegła w ostatnich dniach media. Zdecydował się do niej odnieść minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Ubezpieczenie rolników w KRUS. Puda: nie pracowaliśmy nad jego zmianami
Rolnicy zapłacą ZUS? Do sprawy odniósł się minister rolnictwa Grzegorz Puda (na zdjęciu). (PAP, Radek Pietruszka)

"Rzeczpospolita" poinformowała, że rząd pracuje nad projektem ustawy dotyczącej oskładkowania umów zlecenie. Dziennik podawał, że w projekcie ma znaleźć się zapis wykreślający z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

Co by to oznaczało? Rolnik, który zdecydowałby się prowadzić swoją działalność, musiałby płacić co miesiąc ponad 1,4 tys. zł na ZUS, a nie co kwartał 700 zł na KRUS.

Właśnie do tego artykuł zdecydował się odnieść resort rolnictwa, który opublikował oświadczenie ministra Grzegorza Pudy.

Zobacz także: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

"Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem" - przekazał Puda w oświadczeniu.

O oskładkowaniu umów cywilnoprawnych głośno jest już od kilku lat. Rząd chce w ten sposób uciąć proceder zatrudniania pracowników na tzw. umowych śmieciowych. O tym, że trwają prace nad takim projektem ustawy, poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

- Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku - tłumaczył w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z money.pl oceniał, że rząd może osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

- Pracodawcy najpewniej będą wypychać pracowników na B2B i samozatrudnienie. Z jednej strony taka forma nie będzie stricte "śmieciówką zleceniową", ale z drugiej B2B i samozatrudnienie będzie de facto jeszcze gorszym rozwiązaniem dla pracowników - oceniał Sobolewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
rolnik
3 lata temu
nie rolnicy myślą że jak rolnik ma 100ha to przez 20lat tego się dorobił.to są gospodarstwa tworzone przez pokolenia.Miastowi!!!!kto wam broni?zacznijcie kupować ziemię a na wasze wnuki też będą narzekać ze wielkie majątki itp
HAHAHA
3 lata temu
Zrobili dużo !??? zaczęli myśleć, to już coś ,za coś im płacą !!???
Bolek
3 lata temu
Jest różnica rolnik a hodowca lub agroturystyka jak i swego czasu warszawski badylarz .KRUS powinien być już dawno zlikwidowany jak inne twory PRL
Wystarczy
3 lata temu
że ZUS zapłacą ci, którzy są pseudo rolnikami czyli posiadają ziemię, którą dzierżawią nigdy jej osobiści nie uprawiając
zenuś
3 lata temu
czas najwyższy..