Getin Noble Bank zrealizował ważny krok w ramach programu ugodowego dla frankowiczów, podpisując pierwsze porozumienia z kredytobiorcami. Program, który wystartował kilka miesięcy temu, pozwala na ugodę tylko tym klientom, którzy są konsumentami oraz spłacili co najmniej 200 proc. kapitału kredytu.
Z dotychczasowych informacji wynika, że około 1000 spraw jest w trakcie procedury ugodowej, a w 60 przypadkach warunki zostały już uzgodnione, czekając jedynie na podpisy kredytobiorców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W komunikacie banku podano, że w najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie programu na większą liczbę osób. Bank, który obecnie czeka na zgodę Sędziego-Komisarza, zapowiada, że jego celem jest objęcie programem wszystkich grup kredytobiorców. Zgodnie z zapowiedziami, po zakończeniu analiz i wycenie portfela, bank złoży wniosek o kolejny etap programu ugód.
Od początku zapowiadaliśmy, że docelowo program ugód ma objąć wszystkie grupy kredytobiorców, więc już niedługo będziemy mogli złożyć wniosek do Sędziego-Komisarza o wydanie zezwolenia na kolejny etap programu. Nastąpi to, gdy tylko sfinalizujemy proces analiz (w tym wycenę portfela) - powiedział cytowany w komunikacie syndyk Getin Noble Bank w upadłości Marcin Kubiczek
Velobank sprzedany
Proces przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. rozpoczął się 30 września 2022 r., po podjęciu przez BFG decyzji o przeniesieniu części działalności GNB do instytucji pomostowej, czyli do VeloBanku. Pod koniec września 2022 roku BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.
Do Velobanku przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.
1 sierpnia 2024 r. BFG sprzedał VeloBank za 375 mln zł. Nabywca – Promontoria Holding 418 B.V., pośrednio należący do funduszy Cerberus Capital Management, L.P., Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation - części Grupy Banku Światowego zobowiązał się dokapitalizować bank kwotą 687 mln zł.