Notowania

Polska w ścisłej czołówce Europy. Szybciej rośnie konsumpcja tylko w dwóch krajach

Polska jest trzecia wśród europejskich państw jeśli chodzi wzrost zakupów konsumentów. Lepiej od nas rynek detaliczny radzi sobie tylko w Luksemburgu i Rumunii. U nas działa 500+ i niższe bezrobocie, w Rumunii obniżka VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Według danych Eurostatu, sprzedaż detaliczna wzrosła w Polsce o 8,6 proc. we wrześniu w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jest to trzeci najlepszy wynik w całej Europie. Szybciej niż u nas zwiększają zakupy tylko konsumenci w Rumunii (+9,7 proc.) i w Luksemburgu (+15,2 proc.).

Porównując w skali miesiąca, tj. wrzesień z sierpniem, jesteśmy też ex aequo na trzecim miejscu razem z Danią (dynamika 0,7 proc.), a wyprzedziły nas Estonia (1,5 proc.) i Finlandia (+1,1 proc.).

W Rumunii jest to efekt drastycznych cięć podatku VAT. Dynamika jednak stopniowo tam maleje, bo jeszcze w kwietniu była ponad 20 proc.

U nas też klienci ruszyli do sklepów po części w wyniku decyzji rządu, tj. wypłatom zasiłków z 500+. Wskazuje na to skokowy wzrost zakupów od sierpnia, odkąd wypłaty przelewane były już do wszystkich beneficjantów, łącznie z zaległościami.

Pomagał też rynek pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w tym roku o 3 proc. rocznie, a wynagrodzenia o ponad 4 proc.

Ogółem w całej Unii Europejskiej zakupy detaliczne wzrosły o 2,2 proc. rok do roku. Spadały w krajach najlepiej sytuowanych, czyli: w Belgii (-3,2 proc.), Szwajcarii (-2,3 proc.), Niemczech (-0,4 proc.) oraz Norwegii (-0,6 proc.).

Tagi: sprzedaż detaliczna, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2016

RysiekJa pier..le! Ale nam teraz dobrze! Dobrze że przeczytałem ten artykuł.

07-11-2016

janciekawe jak długo???skoro już brakuje kasy na 500+teraz ruszył nowy program ..4tys. jako zasiłek pogrzebowy..i nawet w czasie się zmieścili z tą … Czytaj całość

07-11-2016

kaska1020Najwięcej zostaje wydawane na alkohol, telewizory i stare graty jeżdżące po szosach. Faktycznie mamy się z czego cieszyć.

Rozwiń komentarze (22)