Notowania

unia europejska
03.11.2014 06:30

Angela Merkel gotowa na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Kanclerz woli wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, niż ograniczenia w sprawie swobody przepływu pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Brytyjskie media odnotowały wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, że Niemcy byłyby gotowe pogodzić się z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Downing Street odmawia komentowania tych uwag cytowanych przez tygodnik _ Der Spiegel _. Gazeta donosi, że Angela Merkel wolałaby raczej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, niż pójście na kompromisy w sprawie swobody przepływu pracowników.

Kanclerz Niemiec obawia się podobno, że premier David Cameron zbliża się do punktu, z którego nie będzie już odwrotu. Brytyjski premier zamierza nagiąć unijne reguły imigracji z innych państw Unii, _ do granic wytrzymałości _ - twierdzi _ Der Spiegel _. I wyjaśnia, że chodzi o deportację tych obywateli Unii, którzy w ciągu trzech miesięcy nie znajdą pracy.

Niemcy już wcześniej storpedowali inną propozycję - wprowadzenia limitów na pozwolenia na pracę dla robotników niewykwalifikowanych.

Cameron przeciwko imigrantom

Brytyjski premier David Cameron chce ograniczenia migracji w ramach UE tak, by prawo przemieszczania się ludzi z kraju do kraju dotyczyło tych, którzy mają zapewnioną pracę, a nie tych, którzy dopiero liczą, że znajdą ją na miejscu.

Po trzech miesiącach imigranci niezdolni do utrzymania się z własnych środków nie mieliby prawa do świadczeń, lecz byliby deportowani.

_ Brytyjski pakiet propozycji migracyjnych będzie maksymalizował ograniczenia przewidziane w istniejących przepisach _ - cytuje tygodnik źródło rządowe. Takie podejście nie będzie wymagało zmian traktatowych, a Londyn uniknie stwarzania wrażenia, że chce dla siebie szczególnych praw - tłumaczy niewymieniony z nazwiska członek gabinetu Camerona.

Inny minister akcentuje to, że nowe podejście brytyjskie zakłada powrót do pierwotnego sensu zasady swobodnego przemieszczania się siły roboczej w ramach wspólnego rynku: _ Przyglądamy się możliwości ograniczenia nowych przybyszy do tych, którzy mają pracę _ - powiedział.

_ Musimy rozciągnąć istniejące zasady tak daleko, jak się da. Nikt w UE nie ma prawa do pozostania w którymś kraju dłużej niż trzy miesiące, jeśli nie może się utrzymać. Nie mam wątpliwości, że będzie to elementem pakietu _ - dodaje przedstawiciel rządu.

Według _ Sunday Times _ Cameron wychodzi w ten sposób naprzeciw zastrzeżeniom kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która odcięła się od jego wcześniejszych planów wprowadzenia kwot liczbowych dla nisko i średnio wykwalifikowanych imigrantów w formie przyjęcia górnego limitu numerów ubezpieczenia społecznego, uznając je za nie do pogodzenia z zasadą swobodnego przepływu siły roboczej.

Wyciągając wnioski, Cameron, jak twierdzi gazeta, _ chce maksymalnie rozciągnąć interpretację unijnych przepisów o swobodnym przemieszczaniu siły roboczej, bez formalnego ich uchylenia _ licząc, że w takiej formie jego pomysły będą do przyjęcia dla Niemiec.

Imigracja jest jedną z najważniejszych spraw, które Cameron zamierza poruszyć z Brukselą w negocjacjach nad nowym statusem W. Brytanii w UE. Antyeuropejska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) stwarzająca zagrożenie dla torysów na prawym skrzydle sądzi, że zasada swobodnego przemieszczania się siły roboczej w ramach UE usprawiedliwia masową migrację.

W sprawie nowego statusu członkowskiego Brytyjczycy wypowiedzieliby się w referendum do końca 2017 r. - przewidują plany konserwatywnego rządu, przy założeniu, że wygra on wybory w 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel ostro zaatakowała Camerona Kanclerz Niemiec jest przeciwna planom premiera Wielkiej Brytanii, które dyskryminują imigrantów z biedniejszych krajów Unii.
Cameron kontra reszta Unii Europejskiej Chodzi o imigrantów i dopłatę do unijnego budżetu. Pułapkę na premiera zastawił jego własny rząd - komentuje brytyjska prasa.
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz