Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bankructwo Grecji. Cipras broni planu reform

0
Podziel się

Premier Grecji wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.

Bankructwo Grecji. Cipras broni planu reform
(Daniele Vico/Flickr (CC BY-ND 2.0))
bDJENtkl

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform.

Wezwał też europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.

bDJENtkn

- Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że "decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie". Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Źródło: International Monetary Fund

bDJENtkt

Na temat Grecji rozmawiali w nocy z poniedziałku na wtorek w Berlinie szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

W rozmowach uczestniczyli też kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande - podawały niemieckie media.

- Przedmiotem dyskusji (w Berlinie) jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji) - wskazywała agencja dpa, powołując się na źródło wśród uczestników spotkania.

bDJENtku

Źródło: International Monetary Fund

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Czytaj więcej w Money.pl
Cipras: Grecja na ostatnim odcinku negocjacji Cipras zapewnił, że nie ugnie się przed niektórymi "irracjonalnymi" żądaniami i wezwał kredytodawców, by okazali chęć kompromisu.
Grecki rząd zapłaci za prąd najbiedniejszych W komunikacie rządu napisano, że _ pierwszy projekt ustawy przedstawiony parlamentowi zawiera działania, jakie faktycznie i symbolicznie mają być podjęte, by stawić czoło kryzysowi humanitarnemu. _
bDJENtkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)