Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Brexit oznaczać będzie ucieczkę firm finansowaych z londyńskiego City

Brexit oznaczać będzie ucieczkę firm finansowaych z londyńskiego City

Fot. S nova/wikimedia (CC BY-SA 3.0 DE)

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z UE, czyli tzw. Brexit, zaszkodziłaby poważnie interesom londyńskiego City, doprowadzając do ucieczki części międzynarodowych firm finansowych do strefy euro - pisze w poniedziałek brytyjski "Financial Times".

Londyńskie City, światowe centrum finansowe, "to jeden z niewielu obszarów, w których Zjednoczone Królestwo pozostaje niekwestionowanym globalnym liderem" - pisze "FT".

"Wielka Brytania ma dodatnie saldo w wymianie usług finansowych z zewnętrznymi partnerami, w tym z Unią Europejską. Około jednej czwartej brytyjskiego sektora finansowego jest związane z rynkiem unijnym, a jest to równowartość 2 proc. PKB. Dochodzi jeszcze do tego szerszy wachlarz usług profesjonalnych" związanych z finansami - wyjaśnia dziennik. Jeżeli Wielka Brytania straci choć jedną przewagę konkurencyjną w całej ofercie londyńskiego City, to dochodowość sektora będzie uszczuplona.

Zwolennicy Brexitu "utrzymują, że tak się nie stanie, a przy tym argumentują, że rynki pozaeuropejskie rosną szybciej niż UE". Ale gdyby Zjednoczone Królestwo wyszło z Unii, to zagraniczne firmy niepochodzące z Europy nie mogłyby już lokować swoich europejskich kwater głównych w Londynie i zarazem prowadzić swobodnego handlu z resztą krajów unijnych, bo utrudnieniem będą - między innymi - kwestie paszportowe i wizowe - tłumaczy "FT".

"A gdy te firmy zaczną przenosić swe biura do Paryża czy Frankfurtu, skala i zasięg ich operacji w Wielkiej Brytanii zacznie się kurczyć" - ostrzega dziennik finansowy.

"Jeżeli City ma prosperować, Wielka Brytania musi pozostać przy europejskim stole, budować porozumienia i bronić swego cennego terytorium" - konkluduje "FT".

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron od miesięcy próbuje wypracować porozumienie z UE, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W ubiegłym tygodniu przywódcy UE dostali od szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska wynegocjowany z Londynem projekt dokumentu końcowego lutowego szczytu, który zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona.

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy państw Unii na szczycie 18-19 lutego. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które zdaniem polityków może się odbyć już latem.

Z opublikowanego w piątek sondażu YouGov dla dziennika "The Times" wynika, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE popiera 45 proc. Brytyjczyków; to największe poparcie dla Brexitu od września 2015 roku. Za pozostaniem we Wspólnocie opowiedziało się 36 proc. ankietowanych, a 19 proc. nie wiedziało, jak zagłosowałoby w referendum lub czy w ogóle wzięłoby w nim udział.

Zobacz także: Poważny kryzys może uderzyć w banki już pod koniec roku

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
JEIMS BOND
81.190.113.* 2016-04-14 13:49
UNIA EUROPEJSKA ---------------- coto jest ? ---JAK DOTYCHCZAS KAZDE PANSTWO EUROPEJSKIE FUNKCJONUJE JAKO TAKO ------------------- ZADUZO NOWYCH SLOW PRZYBYWA --ZADUZO PARTI -------------- ROZGRANICZONE POGLADY ---OGRANICZONE UMYSLY ------------------------------------ ZAMALO MYSLI RACJONALNYCH I CZYNOW ------------ ZNIKAJA STARE ZAWODY ---------------------
Romek412
94.40.12.* 2016-02-17 07:06
Londyn straci dużo, oj dużo. Cały gard biurokratów z Brukseli. Brawo Brytyjczycy. Pogońcie darmozjadów.
Londynczyk
82.11.58.* 2016-02-17 03:25
Jak mowicie o City, to chociaz City pokazcie, a nie Canary Wharf!!
Wszyscy ktorzy maja cos do czynienia z finansami dobrze o tym wiedza i wciaz o tym mowia. Zadna nowina.
Zobacz więcej komentarzy (16)