Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dług Grecji. Rzecznik rządu: "Nie zapłacimy"

0
Podziel się:

Rzecznik rządu greckiego stwierdził, że jego kraj nie spłaci 5 czerwca zadłużenia, jeśli nie będzie porozumienia z MFW.

Dług Grecji. Rzecznik rządu: "Nie zapłacimy"
(FaceToFace/REPORTER)

- Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami - oświadczył w środę rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis.

- Jeśli do piątku lub poniedziałku, nie wiem, kiedy dokładnie, nie pojawi się perspektywa porozumienia, nie zapłacimy - powiedział na antenie stacji Mega TV.

Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Grecki premier Aleksis Cipras w środę udaje się do Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - podał we wtorek późnym wieczorem rząd w Atenach.

Cipras ma wieczorem rozmawiać z szefem KE o zaproponowanej przez Ateny liście reform, od których greccy wierzyciele (MFW, UE i Europejski Bank Centralny) uzależniają odblokowanie pomocy finansowej dla zadłużonego kraju.

We wtorek Cipras powiedział, że jego rząd przesłał wierzycielom całościowy, realistyczny plan reform, nie podając szczegółów. Zdaniem pożyczkodawców osiągnięcie porozumienia wymaga jednak jeszcze dużo pracy - pisze agencja Reutera.

Brytyjski dziennik "Financial Times" podał w środę, powołując się na anonimowych polityków, że wierzyciele Aten uzgodnili plan reform greckiej gospodarki, który zostanie przedstawiony władzom Grecji w środę. Kredytodawcy liczą, że plan zostanie przyjęty do końca tygodnia, co uruchomiłoby kolejną ratę pomocy finansowej (7,2 mld euro).

Uzgodnienie programu po kilku miesiącach wewnętrznych sporów to punkt zwrotny w ciągnących się od miesięcy negocjacjach, w trakcie których narastały napięcia między MFW a KE dotyczące tego, w jaki sposób Grecja powinna zreformować gospodarkę i zrównoważyć swoje finanse - napisał "FT".

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie ma szans na porozumienie z Grecją" W naszych negocjacjach nie doszliśmy wystarczająco daleko - ujawnił Jeroen Dijsselbloem.
Ateny ujawniają: Trojka nie może się dogadać Rząd Grecji zaznaczył, że w tej sytuacji odpowiedzialność leży wyłącznie po stronie pożyczkodawców.
Białoruś zabiega o kolejne kredyty O tym, że Białoruś jest zainteresowana nowym kredytem MFW, powiedział w piątek dziennikarzom minister gospodarki Uładzimir Zinouski.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)