Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBC podjął decyzję. Co z QE?

0
Podziel się:

EBC podniósł dziś prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro.

EBC podjął decyzję. Co z QE?
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Główna stopa procentowa w strefie euro pozostała na poziomie 0,05 procent - zakomunikował Europejski Bank Centralny. Instytucja rozpocznie w marcu program skupu obligacji państw strefy euro. Jego wartość szacowana jest na blisko 1,1 biliona euro.

Aktualizacja, godz. 15.15

Wynik posiedzenia EBC jest zgodny z wcześniejszymi prognozami ekonomistów. Przestrzeń do obniżek stóp procentowych jest niewielka. Są one już i tak rekordowo niskie. Dalsze kroki oznaczałyby spadek głównej stawki procentowej poniżej zera.

Ważniejsze działania banku centralnego związane są teraz z rozpoczęciem zakrojonego na szeroką skalę skupu obligacji w ramach tzw. programu QE. Ruszy on 9 marca, co potwierdził dziś prezes EBC, Mario Draghi. Zgodnie z zapowiedziami do końca września 2016 roku EBC ma wydać na pobudzenie gospodarki około 1,1 biliona euro.

Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers, zwraca uwagę na kilka innych znaków zapytania. - _ W jaki sposób bank będzie kupował obligację? Czy np. będą to operacje reverse repo? Nie wiadomo też na ile działania EBC będą przejrzyste, jakiego rodzaju raportów możemy się spodziewać _ - pyta analityk.

Dodatkowo wielu ekspertów twierdzi, że EBC może mieć problem ze znalezieniem wystarczającej ilości obligacji na zakupy w wysokości 60 miliardów euro miesięcznie. Tym bardziej, że bank wprowadził dwa ograniczenia: nie może stać się posiadaczem więcej niż 1/3 długu danego państwa, oraz nie może objąć więcej niż 25 procent każdej emisji. Na końcu pozostaje pytanie o Grecję i udział obligacji tego kraju w programie. Być może część wątpliwości zostanie rozwianych już dziś.

EBC przedstawił dziś najnowsze prognozy gospodarcze dla strefy euro. Mario Draghi poinformował, że nowa prognoza EBC zakłada, że inflacja w strefie euro w 2015 r. wyniesie od 0 proc. do 0,7 proc. w 2016 r. od 1,3 proc. do 1,5 proc. oraz w 2017 r. 1,8 proc. EBC podniósł prognozę wzrostu PKB w strefie euro w tym roku z 1 proc. do 1,5 proc. oraz z 1,5 proc. do 1,9 proc. w przyszłym roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)