Notowania

Przejdź na
stopy procentowe
21.07.2016 15:02

EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian. Draghi: "Rynki przetrwały skok w sferę niepewności"

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, na najniższych poziomach w historii. Tego właśnie oczekiwali analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu dla banków komercyjnych wynosi 0,25 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Miesięczny target w przypadku tego programu wynosi obecnie 80 mld euro.

Problemy ze złymi długami banków we Włoszech (360 mld euro zagrożonych kredytów), decyzja Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej, ale i kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej wartości obligacji do kupienia w ramach programu skupu, powoduje, że od banku oczekuje zakończenia nadzwyczajnych działań stymulujących, albo ich zmiany.

- Po referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, nasza ocena jest taka, że w strefie euro rynki finansowe przetrwały skok w sferę niepewności i zmienności z zachęcającymi oznakami odporności - powiedział Draghi na konferencji prasowej.

Do września, kiedy opublikowane zostaną wyniki najnowszych prognoz PKB i inflacji, uwzględniające wpływ Brexitu na europejską gospodarkę, EBC powinien według analityków powstrzymać się od jakichkolwiek decyzji.

EBC obniżył stopy procentowe na posiedzeniu w marcu. Na marcowym posiedzeniu EBC zdecydował się również na zwieszenie skali skupu aktywów z rynku.

Tagi: stopy procentowe, ebc, banki, finanse, bank centralny, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2016

asRada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. TO SAME PEDAŁY ROWEROWE.

22-07-2016

SalanaCzy jak bede sexic sie z mezem to tez deklaracja ile kiedy i gdzie?

17-08-2016

gty[QUOTE] stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu dla banków … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)