Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Turkmenistanu? Prezydent rozmawia z przywódcami UE

2
Podziel się:

- Jesteśmy zainteresowani dostarczaniem naszych zasobów energetycznych Zachodowi - zaznaczył prezydent Turkmenistanu, dodając, iż jego rząd przedstawił Komisji Europejskiej propozycje, jak postępować w tej sprawie.

Gaz z Turkmenistanu? Prezydent rozmawia z przywódcami UE
(PAP/EPA)

Turkmenistan prowadzi rozmowy w sprawie zdywersyfikowania swego eksportu gazu i sprzedaży tego surowca do państw Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek w trakcie wizyty w Berlinie turkmeński prezydent Kurbankuły Berdymuchammedow.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel powiedział, że Turkmenistan ma nadzieję na sprzedawanie gazu do Europy i prowadzi rozmowy z przywódcami UE na temat rozwiązania odpowiednich kwestii prawnych oraz technicznych.

- My w Turkmenistanie jesteśmy zainteresowani dostarczaniem naszych zasobów energetycznych Zachodowi - zaznaczył Berdymuchammedow, dodając, iż jego rząd przedstawił Komisji Europejskiej propozycje, jak postępować w tej sprawie.

Zajmujący piąte miejsce na światowej liście państw z najbogatszymi zasobami gazu ziemnego Turkmenistan prowadził w ostatnich miesiącach intensywne rozmowy na temat jego eksportu do Chin, Indii i Afganistanu.

Merkel wyraziła nadzieję na rozwiązanie kwestii blokujących podjęcie importu gazu z Turkmenistanu. - Mam nadzieję, że istniejące nadal problemy mogą zostać przezwyciężone - zadeklarowała.

Ewentualne dostawy turkmeńskiego gazu do UE musiałyby iść trasą przez Morze Kaspijskie, co wymagałoby zgody Rosji i Turcji. Niedawne odprężenie w stosunkach rosyjsko-tureckich ożywiło dyskusję wokół projektu gazociągu TurkStream, który mógłby stanowić konkurencję dla eksportu gazu z Turkmenii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
gall195
8 lat temu
no to niech polski rząd się spieszy bo 2022r kończy się rosyjska dostawa a gazoport w Świnoujściu to tylko 1/3 zapotrzebowania Polski.Nooooo chyba że Polacy będą wytwarzać gaz z własnych odwiertów z tylnej części ciała
wojt
8 lat temu
Rosja na to nie pozwoli. Łatwo to można wytłumaczyć dlaczego.