Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

George Soros i Unia atakują Węgry? Fidesz stawia mocne zarzuty

Unia Europejska i organizacje George'a Sorosa" atakują Węgry i chcą ukarać kraj za to, że nie chciał przepuszczać imigrantów - stwierdziła w środę rządząca na Węgrzech partia Fidesz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/World Economic Forum/ CC SA-2.0)

Unia Europejska i organizacje George'a Sorosa atakują Węgry i chcą ukarać kraj za to, że nie chciał przepuszczać imigrantów - stwierdziła w środę rządząca na Węgrzech partia Fidesz.

Rzecznik frakcji parlamentarnej Fideszu Janos Halasz oświadczył na konferencji prasowej w Budapeszcie, że strzegący granicy węgierscy policjanci i żołnierze są atakowani kłamstwami, a "kłamstwa te są pisane przez ludzi Sorosa".

Halasz oświadczył, że kilka "organizacji Sorosa" - np. Amnesty International czy Węgierski Komitet Helsiński - we wspólnym oświadczeniu potępiło wzmocnienie prawnej ochrony granicy węgierskiej i wezwało UE do wystąpienia przeciwko Węgrom. Według niego te "proimigracyjne organizacje" w ten sposób "znów tylko leją wodę na młyn migrantów" i zachęcają ich do nielegalnej imigracji, konfrontacji z władzami oraz łamania prawa.

Według Halasza jest to nie do wytrzymania. Jak zaznaczył, ten, kto przybywa na Węgry, musi przestrzegać węgierskich praw.

Zgodnie z przyjętą we wtorek przez parlament węgierski ustawą podczas obowiązywania stanu kryzysowego spowodowanego napływem migrantów wnioski o azyl będzie można składać co do zasady tylko osobiście, w strefie tranzytowej na granicy węgierskiej i tam też wnioskodawcy będą musieli przebywać do czasu zapadnięcia prawomocnej decyzji w ich sprawie. W tym czasie strefę tranzytową będzie im wolno opuścić tylko wyjeżdżając z Węgier - w przypadku obecnie istniejących stref tranzytowych do Serbii. Dotyczy to także pozostających bez opieki młodych ludzi w wieku 14-18 lat.

Amnesty International skrytykowała tę ustawę, uznając, że łamie ona prawo międzynarodowe. - Przyjęte nowelizacje stanowią kolejne przykłady agresywnego trendu polegającego na tym, że Węgry mają za nic prawa uchodźców i imigrantów - oświadczyła wicedyrektor AI na Europę Gauri van Gulik. AI zaapelowała w związku z tym do UE o podjęcie działań i pokazanie Węgrom, że "niezgodne z prawem i nieludzkie posunięcia mają swoje konsekwencje".

Wcześniej grupa węgierskich organizacji praw człowieka - w tym AI i Węgierski Komitet Helsiński - zaapelowała do parlamentu, by nie przyjmował ustawy. Sygnatariusze napisali, że sytuacja i tak jest niepokojąca, bo od zbudowania ogrodzenia na południowej granicy Węgier w 2015 r. "coraz więcej doniesień świadczy o stale rosnącej przemocy na granicy serbsko-węgierskiej", m.in. ze strony policjantów.

Halasz wyraził też w środę opinię, że brukselscy biurokraci nadal reprezentują proimigracyjne stanowisko, a UE znów chce ukarać Węgry, bo nie przepuszcza imigrantów. Tymczasem - mówił - "chroniąc węgierskie granice, chronimy także granice Europy".

Na tej samej konferencji prasowej sekretarz stanu w biurze premiera Węgier Viktora Orbana, Bence Tuzson, ocenił, że wiele państw członkowskich UE prowadzi podwójną politykę, czego przykładem może być to, że - jak powiedział - kanclerz Niemiec Angela Merkel domagała się, by z Węgier nie przybywało do UE więcej nielegalnych imigrantów. - Można to osiągnąć tylko w jeden sposób: jeśli na Węgry także nie będą przybywać nielegalni imigranci - oświadczył. Dodał, że ważnym krokiem w tym kierunku było przyjęcie we wtorek ustawy wzmacniającej prawną ochronę granicy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Tagi: george soros, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2017

CYRULIKBRAWO PANIE ORBAN, JEST PAN NADZIEJĄ DLA SPOKOJNEJ EUROPY.

08-03-2017

PawełBrawo Bracia Węgrzy !!! Trzeba być twardym i konsekwentnym. Tylko wtedy cie szanują...

08-03-2017

don pedrobrawo Węgry, jestesmy po waszej stronie a makrela niech splywa i sie cieszy ze jeszcze zyje, chociaz dziwie sie niemcom ze jeszcze jej nie zlinczowali

Rozwiń komentarze (151)