Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Niemiec przyspiesza. Zyskają eksporterzy

0
Podziel się:

Wynik jest lepszy od przewidywań rynku, który spodziewał się, że gospodarka urośnie o 1,6 procent.

Gospodarka Niemiec przyspiesza. Zyskają eksporterzy
(www.siemens.com/press)
bESOeUZN

Niemiecki urząd statystyczny podał w czwartek szacunkowe dane dotyczące wzrostu gospodarki u naszych zachodnich sąsiadów w 2015 roku. Wynika z nich, że sytuacja Niemiec się poprawia. Według prognoz, w ciągu ostatnich 12 miesięcy PKB wzrosło tam o 1,7 procent.

Wynik jest lepszy od przewidywań rynku, który spodziewał się, że gospodarka urośnie o 1,6 procent. Roczna dynamika wzrostu PKB poprawia się od 2013 roku, kiedy wskaźnik wzrósł rok do roku o 0,3 procent.

bESOeUZP

Źródło: money.pl, na podstawie danych Destatis

Największym motorem wzrostu niemieckiej gospodarki była konsumpcja, która urosła o 1,9 procent. Inwestycje w maszyny i pojazdy wzrosły o 3,6 procent rok do roku.

W ubiegłym roku rosły również obroty zagraniczne Niemiec. Eksport poszedł w górę o 5,4 procent, a import o 5,7 procent. Jak czytamy w raporcie, w 2015 roku gospodarka Niemiec zatrudniała 43 mln pracowników. To o 0,8 procent więcej niż przed rokiem. Z kolei wydajność pracy zwiększyła się o 0,5 procent.

Dobre dane z Niemiec pozytywnie wpływają na polską gospodarkę. Nasi zachodni sąsiedzi są bowiem naszym największym partnerem handlowym. Według danych GUS, od stycznia do listopada 2015 roku, udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,2 procent.

bESOeVaq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)