Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imigranci w Europie. "Ta fala potrwa 10-15 lat"

0
Podziel się:

Obecna fala imigracji w Europie potrwa 10-15 lat i wymaga solidarności oraz współpracy - uważa szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni.

Imigranci w Europie. "Ta fala potrwa 10-15 lat"
(Italia all'ONU/Flickr/CC BY 2.0)
bEKISUvF

Jego zdaniem absurdem jest to, że statki wszystkich krajów, patrolujące Morze Śródziemne, przywożą imigrantów tylko do Włoch.

Podczas debaty w Mediolanie w czwartek wieczorem szef dyplomacji wyraził opinię, że "na zjawisko masowej imigracji nie można odpowiadać ukrywając problem, zamykając się w narodowych granicach czy budując mury". - Przez następnych 10-15 lat będziemy musieli stawiać czoło temu zjawisku w duchu solidarności i współpracy w wymiarze europejskim - zaznaczył.

Z satysfakcją Gentiloni odnotował, że po długim czasie w Unii Europejskiej zmienił się klimat wokół kwestii imigracji.

bEKISUvH

Według ministra wraz z rozszerzeniem się exodusu i pojawieniem się nowych kierunków napływu imigrantów, wzrosła świadomość problemu na kontynencie, zaniepokojenie oraz przekonanie o tym, że każdy kraj musi wziąć odpowiedzialność za obecny kryzys. Sprawiło to, dodał, że Włochy i Grecja, zmagające się od dawna z falą imigracyjną, są mniej osamotnione niż dotychczas.

- Jeszcze trzy miesiące temu byliśmy niemal zupełnie sami - powiedział.

Szef dyplomacji odnotował, że wzrosło ,,uzasadnione zaniepokojenie" także w tych krajach, które w ostatnich miesiącach zajmowały negatywne stanowisko wobec apeli władz w Rzymie o zaangażowanie się w rozwiązanie obecnej sytuacji.

Powtórzył, że Włochy są dumne z tego, że ratują dziesiątki tysięcy imigrantów na Morzu Śródziemnym. - To pozwala nam występować z podniesioną głową na forum międzynarodowym - stwierdził.

bEKISUvN

Po raz kolejny w ostatnim czasie włoski minister mówił o potrzebie rewizji reguł konwencji dublińskiej o zasadach ubiegania się o azyl, gdyż - jak wskazał - jest ona archaiczna. Zredagowano ją - przypomniał - w 1990 roku, w całkowicie innej sytuacji w Europie i dlatego jego zdaniem zupełnie nie przystaje ona do aktualnego kryzysu. Zdaniem Gentiloniego nie do utrzymania jest postanowienie konwencji o tym, że uchodźca składa podanie o azyl w pierwszym kraju, do którego trafił.

To zaś oznacza, wyjaśnił szef MSZ, że choć na Morzu Śródziemnym trwa wielka międzynarodowa operacja patrolowania i ratowania imigrantów z łodzi, to wszystkie uczestniczące w niej statki, także te z innych państw, przywożą tysiące imigrantów wyłącznie na włoskie wybrzeża. Od początku tego roku do Włoch dotarło około 110 tysięcy uciekinierów.

- Ciężar imigracji musi być rozłożony w równy sposób - oświadczył Gentiloni, przypominając apele swego kraju.

Zapowiedział, że wraz z innymi krajami, między innymi Niemcami, władze w Rzymie będą w najbliższych miesiącach zabiegać o zmianę reguł z Dublina.

bEKISUwi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)