Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Juncker zdecydował w sprawie Bieńkowskiej

0
Podziel się:

Teka przyszłej komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw nie została obcięta.

Juncker zdecydował w sprawie Bieńkowskiej
(European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Teka przyszłej komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw Elżbiety Bieńkowskiej nie została uszczuplona o sektor farmaceutyczny, czego żądali socjaldemokraci w PE - poinformowały źródła w Komisji Europejskiej.

_ - Nie ma decyzji o przeniesieniu spraw związanych z przemysłem farmaceutycznym do innej teki _ - powiedział pragnący zachować anonimowość wysoki rangą urzędnik KE.

Po przesłuchaniu Bieńkowskiej w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu socjaliści wyrazili zaniepokojenie decyzją przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera o umieszczeniu sektora leków i wyrobów medycznych w gestii przyszłej polskiej komisarz.

_ Leki i wyroby medyczne nie powinny należeć do teki przemysłu. Produkty te dotyczą przede wszystkim ochrony zdrowia, a bezpieczeństwo pacjentów musi być naszym priorytetem _ - oświadczyli Socjaliści i Demokraci.

Rzecznik przyszłej Komisji Margaritis Schinas wyjaśnił, że zarządzaniem sprawami związanymi z lekami i wyrobami medycznymi mają zajmować się wspólnie dyrekcja generalne ds. rynku wewnętrznego, podlegająca Bieńkowskiej, oraz dyrekcja ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, która podlegać będzie litewskiemu komisarzowi ds. zdrowia Vytenisowi Andriukaitisowi. Rzecznik dodał, że Bieńkowska _ bardzo dobrze wypadła na przesłuchaniu w PE _.

Powody swojej decyzji o umiejscowieniu sektora farmaceutycznego w tece komisarz odpowiedzialnej za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość Jean-Claude Juncker wyjaśnił w liście do socjalistów w PE. Wskazał, że komisarz z tym zakresem kompetencji _ będzie odpowiedzialny za całą legislację dotyczącą wewnętrznego rynku produktów i usług (z wyjątkiem usług finansowych) _.

_ Technologie związane ze zdrowiem, kosmetyki i produkty lecznicze będą częścią tej nowej teki _ - napisał Juncker. _ Powierzyłem ją (tekę) Elżbiecie Bieńkowskiej, o której nominację starałem się przez całe lato, aby zapewnić, że w mojej Komisji będą silne i doświadczone kobiety, jak życzył sobie Parlament Europejski _ - napisał Juncker w liście.

Zapewnił, że Komisja będzie podejmować decyzje związane z wyrobami farmaceutycznymi na podstawie propozycji przygotowanych wspólnie przez komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości oraz komisarza. ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. _ Jako przewodniczący Komisji zapewnię, że zdrowie publiczne będzie przynajmniej tak samo ważne w naszej polityce, jak sprawy rynku wewnętrznego _ - dodał Juncker.

Co ze słoweńską kandydatką?

Jean-Claude Juncker na początku przyszłego tygodnia spotka się z nową słoweńską kandydatką do Komisji Violetą Bulc. Jak poinformował rzecznik Junckera, cały czas możliwe jest opóźnienie w rozpoczęciu prac nowej KE.Bulc, właścicielka firmy consultingowej Vibacom, ma zastąpić w roli desygnowanej byłą premier Alenkę Bratuszek, która w czwartek zrezygnowała z ubiegania się o funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej. W jej gestii miały być sprawy unii energetycznej. Kandydaturę Bratuszek odrzuciły komisje Parlamentu Europejskiego.

Rzecznik Junckera Margaritis Schinas mówił na piątkowej konferencji prasowej, że jak tylko władze w Lublanie formalnie poinformują o nowej kandydatce, Juncker zaprosi ją na rozmowę na początku przyszłego tygodnia.

_ - To konieczny krok, aby możliwe były dalsze działania _ - podkreślił. Dopiero po tej rozmowie Bulc może się stawić na przesłuchanie do komisji Parlamentu Europejskiego.

Schinas nie chciał mówić, czy Słowenka otrzyma ten sam zakres kompetencji, który miała objąć Bratuszek. Jak podkreślił, zostanie to określone po rozmowie Junckera z Bulc.

Zdaniem brukselskich komentatorów zapewne nie otrzyma ona stanowiska wiceprzewodniczącego KE ds. unii energetycznej. Juncker, konstruując Komisję starał się obsadzać stanowiska wiceprzewodniczących KE doświadczonymi politykami, najlepiej byłymi premierami. Tymczasem Bulc jest w polityce od niecałego miesiąca.

Rzecznik przyznał, że istnieje ryzyko, iż nowa KE nie rozpocznie prac tak jak przewidywano. _ Ale pracujemy, żeby zredukować to ryzyko _ - zapewnił. Zmieniony skład przyszłej KE z nową kandydaturą ze Słowenii będą musiały zatwierdzić jeszcze kraje Unii. Jeśli Juncker dokona zmian w podziale kompetencji wśród swych komisarzy potrzebnych będzie kilka dodatkowych przesłuchań w komisjach europarlamentu.

Formalnie europosłowie nie mogą odrzucić pojedynczych kandydatów na komisarzy, a głosują jedynie nad zatwierdzeniem całego składu Komisji Europejskiej. Zignorowanie postulatów komisji europarlamentu groziłoby odrzuceniem całej KE.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zrobi Juncker po przesłuchaniach Teraz szef Komisji Europejskiej ma się spotkać z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, by omówić wystąpienia kandydatów na komisarzy.
Przesłuchania komisarzy. Pięciu kandydatów ma problemy Desygnowani z Hiszpanii, Węgier, Czech, Wielkiej Brytanii i Francji nie zostali pozytywnie zaopiniowani po swoich przesłuchaniach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)