Notowania

prawo
16.07.2018 11:27

Szwedzki sąd stanął po stronie Polski. Nie musimy płacić 760 mln zł

Zgodnie z wrześniowym wyrokiem, skarb państwa miał zapłacić funduszowi Abris Capital Partners gigantyczne, 760-milionowe odszkodowanie. Jednak szwedzka apelacja uznała, że na razie Polska pieniędzy płacić nie musi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Grygiel)
Fundusz domagał się od Polski nawet 2 mld zł. Na razie jednak skarb państwa nie musi nic płacić

Zgodnie z wrześniowym wyrokiem, skarb państwa miał zapłacić funduszowi Abris Capital Partners gigantyczne, 760-milionowe odszkodowanie. Jednak szwedzka apelacja uznała, że na razie Polska płacić nie musi.
Wypłata wielkiego odszkodowania została wstrzymana, choć we wrześniu 2017 sąd arbitrażowy ze Sztokholmu kazał zapłacić Polsce wielkie pieniądze za naruszenie praw inwestora, czyli funduszu Abris. O co chodzi?

*"Money. To się liczy". Gościem: Wioletta Kleczka - Dyrektor Działu Środków Powierzonych Alior Banku. Zobacz wideo: *

Sprawa ciągnie się od 2014 r. KNF uznała wtedy, że fundusz, który kontrolował FM Bank PBP (obecnie Nest Bank), złamał zobowiązania inwestorskie. Komisja odebrała mu prawo głosu i nakazała sprzedaż banku. Do tego doszło ostatecznie w kwietniu 2015 r. Fundusz Abris uznał to jednak za bezprawne wywłaszczenie biznesu i chciał walczyć o swoje prawa.
Domagał się przed międzynarodowym sądem arbitrażowym nawet 2 mld zł. Sąd arbitrażowy w szwedzkiej stolicy uznał skargę funduszu. Przyznał gigantyczne odszkodowanie, choć znacznie mniejsze od tego, którego domagał się fundusz.
Polska postanowiła się odwołać - i na razie sprawy idą po jej myśli, bo sąd apelacyjny w Sztokholmie uznał jej racje.
"Powołaliśmy się na dwie przesłanki zawarte w szwedzkiej ustawie o postępowaniu polubownym. Wysokie prawdopodobieństwo uwzględnienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego oraz zagrożenie wystąpienia znacznej szkody w przypadku wykonania wyroku arbitrażowego. Postępowanie postarbitrażowe jest w toku" - czytamy w komunikacie Prokuratorii Generalnej.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * *

Tagi: prawo, sąd, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2018

Polak_pracownikech kolejna scheda po nierobach z PO...

16-07-2018

llCelowa zagryfka mafiI PO z obca firma gdzie po nieslusznej decyzji panstwo placi a oni sie dziela kasa.

16-07-2018

obserwatorKolejny trup z szafy PO

Rozwiń komentarze (35)