Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szwedzki sąd stanął po stronie Polski. Nie musimy płacić 760 mln zł

Szwedzki sąd stanął po stronie Polski. Nie musimy płacić 760 mln zł

Fundusz domagał się od Polski nawet 2 mld zł. Na razie jednak skarb państwa nie musi nic płacić Fot. Andrzej Grygiel
Fundusz domagał się od Polski nawet 2 mld zł. Na razie jednak skarb państwa nie musi nic płacić
Zgodnie z wrześniowym wyrokiem, skarb państwa miał zapłacić funduszowi Abris Capital Partners gigantyczne, 760-milionowe odszkodowanie. Jednak szwedzka apelacja uznała, że na razie Polska płacić nie musi.
Wypłata wielkiego odszkodowania została wstrzymana, choć we wrześniu 2017 sąd arbitrażowy ze Sztokholmu kazał zapłacić Polsce wielkie pieniądze za naruszenie praw inwestora, czyli funduszu Abris. O co chodzi?

"Money. To się liczy". Gościem: Wioletta Kleczka - Dyrektor Działu Środków Powierzonych Alior Banku. Zobacz wideo:

Sprawa ciągnie się od 2014 r. KNF uznała wtedy, że fundusz, który kontrolował FM Bank PBP (obecnie Nest Bank), złamał zobowiązania inwestorskie. Komisja odebrała mu prawo głosu i nakazała sprzedaż banku. Do tego doszło ostatecznie w kwietniu 2015 r. Fundusz Abris uznał to jednak za bezprawne wywłaszczenie biznesu i chciał walczyć o swoje prawa.
Domagał się przed międzynarodowym sądem arbitrażowym nawet 2 mld zł. Sąd arbitrażowy w szwedzkiej stolicy uznał skargę funduszu. Przyznał gigantyczne odszkodowanie, choć znacznie mniejsze od tego, którego domagał się fundusz.
Polska postanowiła się odwołać - i na razie sprawy idą po jej myśli, bo sąd apelacyjny w Sztokholmie uznał jej racje.
"Powołaliśmy się na dwie przesłanki zawarte w szwedzkiej ustawie o postępowaniu polubownym. Wysokie prawdopodobieństwo uwzględnienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego oraz zagrożenie wystąpienia znacznej szkody w przypadku wykonania wyroku arbitrażowego. Postępowanie postarbitrażowe jest w toku" - czytamy w komunikacie Prokuratorii Generalnej.

Czytaj też: Abris zapowiada pozew przeciwko byłemu prezesowi GetBack

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plwyrok, arbitraż, sąd, szwecja, abris, abris capital partners, nest bank
Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2018-07-17 19:30
Abris to ten właściciel getback ?
Lomion
2018-07-17 18:38
Nie "brawo PiS", tylko należy czytać ze zrozumieniem. Rząd RP powołał się na ustawę o postępowaniu POLUBOWNYM i zawnioskował o odroczenie wykonania wyroku. Jak ktoś umie dodać dwa do dwóch to będzie wiedział co to oznacza. Nieznana jest tylko kwota, na jaką PiS będzie próbował się dogadać poza arbitrażem, ale jedyne co może ugrać to niewielkie zmniejszenie kwoty w zamian za obietnicę szybkiego zamknięcia sporu, zakończenie obstrukcji, wypłatę należności bez udziału komornika, itp.
juras
2018-07-17 18:34
no pełowcy, nowocześni, esbecy i inne badziewie, kodziarze i inne niedorozwoje ---JESZCZE NIE DONIEŚLIŚCIE DO Brukseli na Szwecję ???? To wam przecież i jedynie fajnie wychodzi .....ale kwik tu słyszę
Pokaż wszystkie komentarze (35)