Notowania

Kolumbijski zamach na belgijskie frytki. Poszło o cła

Belgia, kraj, którego dobrem narodowym są frytki, obawia się ceł, których nałożenie na ten mrożony produkt zapowiedziała Kolumbia. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale przede wszystkim zasady i ważną dla Belgii symbolikę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Live4Soccer(L4S)/Flickr (CC BY-ND 2.0))
Belgowie są dumni ze swojego wkładu do światowej gastronomii

Bruksela od kilku dni żyje zapowiedzianym przez Bogotę wprowadzeniem ceł na mrożone frytki z Europy. Ministerstwo gospodarki Kolumbii chce, aby producenci z Belgii, Niemiec i Holandii zostali objęci cłami antydumpingowymi na ten towar.

Belgijskie władze chcą, żeby UE podjęła w tej kwestii kroki prawne w ramach Światowej Organizacji Handlu – informuje PAP.

Biała księga brexitu. "Grają, bo wiedzą, że się ułożą ze wszystkimi"

Mimo niewielkiej wartości eksportu frytek z UE do Kolumbii (25 mln euro rocznie) spór ma duże symboliczne znaczenie dla Belgii, która uważa się za ojczyznę frytek.

Reynders powiedział, że spotkania z kolumbijskimi urzędnikami nie przyniosły dotąd żadnych rezultatów, więc Belgia prosiła UE, by zwróciła się w tej kwestii o konsultacje do Światowej Organizacji Handlu, co stanowi pierwszy krok w każdym sporze.

KE poinformowała, że monitoruje sprawę. Podkreśla jednak, że Bogota nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Dyplomata z UE cytowany przez Reutersa powiedział, że Niemcy i Holandia popierają belgijski apel. Wsparcie w piątek zadeklarowała też oficjalnie Austria, która sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej.

Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem zapowiedziała, że "Europa będzie bronić europejskich frytek", ale powtórzyła wcześniejsze oświadczenie KE, że należy czekać na oficjalną decyzję władz kolumbijskich w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: belgia, frytki, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2018

XxxFajnie fajnie... belgia bedzie mowila, co kolumbia ma oclic, a co nie? Parodia

09-11-2018

BywalecProste. Niech nałożą cło na kolumbijską kokainę.

09-11-2018

mrojeBelgowie , a co macie patent na frytki !? Hehehe

Rozwiń komentarze (68)