Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja Europejska upomina Polskę. W sprawie bezpieczeństwa na kolei

0
Podziel się:

Jeśli nie zareagujemy, to sprawa może trafić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska upomina Polskę. W sprawie bezpieczeństwa na kolei
(Jacek Bereźnicki)
bEsjTeeZ

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do właściwego wdrażania przepisów unijnych dotyczących bezpieczeństwa na kolei. Polska ma dwa miesiące na podjęcie odpowiednich działań i poinformowanie o tym Komisji. Inaczej sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości.

Zdaniem KE problemy z właściwym wdrażaniem dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa na kolei w Polsce dotyczą zarządzania bezpieczeństwem, odpowiedzialności przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury, jak również niezależności organu ds. bezpieczeństwa i organu dochodzeniowego.

Postępowanie o naruszenie przez Polskę unijnego prawa w tej dziedzinie Komisja wszczęła w lutym 2014 roku. Udzielone w czwartek upomnienie (tzw. uzasadniona opinia) to drugi etap postępowania.

bEsjTefb

- _ Celem przepisów UE jest wypracowanie jednolitego podejścia do bezpieczeństwa kolei, ustanowienie wymogów w zakresie bezpieczeństwa, obejmujących: bezpieczne zarządzanie infrastrukturą i ruchem kolejowym; role i obowiązki przedsiębiorstw kolejowych i zarządców infrastruktury oraz relacji między nimi; wspólne ramy regulacyjne w zakresie bezpieczeństwa; nadzór nad bezpieczeństwem i niezależne dochodzenia w sprawie wypadków. Przepisy powinny obowiązywać od dnia 30 kwietnia 2006 r. _ - zaznacza Komisja w komunikacie prasowym.

Jeżeli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie udzieli zadowalającej odpowiedzi KE, to może ona skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- _ Nie dzieje się jeszcze nic złego. My się do tego ustosunkujemy w wyznaczonym terminie _ - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Dodała, że to jest _ dosyć rutynowa procedura _. - _ Tym bardziej, że zastrzeżenia nie dotyczą właściwie "twardego" bezpieczeństwa, raczej jakiejś struktury organizacyjnej, kwestii technicznych, które zdaniem Komisji Europejskiej jeszcze nie są w takim kształcie, w jakim ona by oczekiwała _- oceniła szefowa MIR.

Polska znalazła się też w gronie 18 państw UE upomnianych przez KE, by prawidłowo stosowały przepisy dotyczące praw jazdy. Po aktualizacji wprowadziły one m.in. jego nowe kategorie, ujednoliciły terminy ważności praw jazdy oraz ustanowiły sieć do wymiany informacji na temat praw jazdy (RESPER). Te nowe przepisy pomogą w ograniczeniu możliwości oszustw, zagwarantują swobodny przepływ kierowców w UE i zwiększą bezpieczeństwo na europejskich drogach.

bEsjTefh
Czytaj więcej w Money.pl
Zwiększenie dofinansowania projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Decyzją Komisji Europejskiej zwiększono wkład w projekt PKM z dotychczasowych 70 do 85 procent.
Polska z pochwałą za wydawanie unijnej kasy Rumuńska komisarz do spraw polityki regionalnej przypomniała, że Polska jest największym biorcą pieniędzy z budżetu wspólnoty.
Konflikt gazowy Moskwa-Kijów. Dostawy do Polski bezpieczne? Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł, że może dojść do wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę, gdyż Kijów nie dokonał przedpłaty na surowiec.
bEsjTefC
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)