Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Ateny zamierzają wystąpić o przedłużenie "umowy kredytowej"

0
Podziel się:

Ma to być przedłużenie o sześć miesięcy, ale jego warunki są jeszcze negocjowane - podaje Reuters powołując się na anonimowe źródło.

Na zdjęciu premier Grecji Aleksis Cipras
Na zdjęciu premier Grecji Aleksis Cipras (PAP/EPA)

Grecja zamierza zwrócić się w środę o przedłużenie _ umowy kredytowej _ ze strefą euro - informuje we wtorek Reuters, powołując się na anonimowe źródło w Brukseli. Ma to być przedłużenie o sześć miesięcy, ale jego warunki są jeszcze negocjowane.

Reuters zwraca uwagę, że premier Grecji Aleksis Cipras wprowadził rozróżnienie między programem ratunkowym a porozumieniem w sprawie zadłużenia. Nowy grecki rząd nie chce przedłużenia programu ratunkowego, wygasającego 28 lutego, odrzucając związane z nim warunki dotyczące polityki zaciskania pasa.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, ostrzegając, że w przeciwnym wypadku kraj ten nie otrzyma dalszych pożyczek. W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem.

Cipras oświadczył we wtorek, że jego rząd nie ulegnie szantażowi partnerów ze strefy euro; podkreślił, że Ateny pracują nad nowym, _ uczciwym i wzajemnie korzystnym porozumieniem _, ale że nie pójdą na ustępstwa. Zapewnił, że jego partia - Syriza - zamierza dotrzymać obietnic i skończyć z programem oszczędności narzuconym Grecji przez UE i MFW w zamian za pomoc finansową.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)