Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. MFW obawia się bankructw całych państw

0
Podziel się:

Szefowa MFW powiedziała podczas posiedzenia Funduszu, że jest zaniepokojona ryzykiem utraty płynności jego dłużników.

Kryzys w Grecji. MFW obawia się bankructw całych państw
(AP/Fotolink/East News)

Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała w czwartek podczas posiedzenia Funduszu, że MFW jest zaniepokojony ryzykiem utraty płynności jego dłużników. Dodała też, że Fundusz będzie współpracował z powstającym z inicjatywy Chin bankiem AIIB.

Wśród dłużników MFW zagrożonych utratą płynności jest Grecja - powiedziała Lagarde, podkreślając, że Fundusz nie odłoży terminu płatności rat, które Ateny powinny wkrótce zapłacić MFW.

Szefowa MFW dodała, że płatności takich nigdy nie odkładano na użytek zaawansowanych gospodarek i "nie byłoby to dobrym rozwiązaniem"; przypadki zmiany harmonogramu spłat dotyczyły jedynie krajów nierozwiniętych.

Wyjaśniła, że przedstawiciele Funduszu przypomnieli o tym greckiemu ministrowi finansów Janisowi Warufakisowi, który w Waszyngtonie uczestniczy w wiosennej sesji MFW i Banku Światowego.

Wcześniej "Financial Times" podał, powołując się na źródła bliskie negocjacjom, że grecka delegacja została już poinformowana podczas nieformalnych rozmów, że nie powinna się oficjalnie zwracać do MFW o odłożenie płatności. W ramach dwóch oddzielnych rat Ateny powinny zapłacić MFW blisko 1 mld euro.

Lagarde zapowiedziała też, że MFW ma zamiar współpracować z powstającym z inicjatywy Chin Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Według chińskiego ministra finansów Lou Jiwei bank ten ma powstać do końca roku.

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że przedmiotem konsultacji podczas waszyngtońskiego szczytu będą "szczegółowe formy współpracy" między zachodnimi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW i BŚ oraz AIIB.

Stany Zjednoczone nie były jak dotąd dobrze usposobione do AIIB, uważają bowiem, że nowa instytucja finansowa jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa.

Waszyngton usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem USA bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Niemniej gotowość członkostwa w banku zgłosiło około 40 krajów, między innymi Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg i Izrael.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/232/m260328.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-ponad-7-mld-euro-zostanie,131,0,1731715.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia stawia Grecji twarde warunki
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m332633.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-w-grecji-populistyczna-syriza,30,0,1699614.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syriza wygrywa! Co to oznacza dla Grecji i UE?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m340892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiasko-rozmow-z-grecja-jednak-plajta,162,0,1763234.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fiasko rozmów z Grecją. Jednak plajta?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m180853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bankructwo-grecji-zdaniem-orlowskiego-rosja,249,0,1756409.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Rosja nie pomoże Grecji. Ta zbankrutuje"
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)