Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Niemcy gotowe na wyjście Aten ze strefy euro

0
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel i minister finansów Wolfgang Schaeuble uważają, że euroland poradzi sobie z rezygnacją Grecji ze wspólnej waluty.

Kryzys w Grecji. Niemcy gotowe na wyjście Aten ze strefy euro

Wbrew swemu dotychczasowemu stanowisku, Berlin jest obecnie przygotowany do wyrażenia w razie konieczności zgody na wyjście Grecji ze strefy euro - podał niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

Zarówno kanclerz Angela Merkel jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble uważają, że euroland poradzi sobie z rezygnacją przez Grecję ze wspólnej waluty euro - czytamy w wydaniu internetowym wydawanego w Hamburgu magazynu politycznego.

Źródło w niemieckim rządzie wyjaśniło, że powodem zmiany stanowiska są postępy dokonane przez kraje strefy euro od apogeum kryzysu w 2012 roku. Groźba zainfekowania innych krajów jest ograniczona, ponieważ Portugalia i Irlandia uważane są za gospodarki uzdrowione - czytamy w _ Spieglu _.

Ponadto istnieje Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - skuteczny mechanizm ratunkowy; o bezpieczeństwo banków troszczy się natomiast Unia Bankowa.

Jak zaznacza _ Der Spiegel _, obecnie nie ma odpowiedzi na pytanie, czy jakiś kraj może opuścić euroland pozostając pomimo to w Unii Europejskiej. _ W razie potrzeby wyjaśnią to pomysłowi prawnicy _ - powiedział anonimowy przedstawiciel rządu.

Rząd w Berlinie uważa wyjście Grecji ze strefy euro za niemal nieuniknione w przypadku, gdyby szef opozycji Aleksis Cipras (przywódca skrajnie lewicowej Syrizy - PAP) przejął władzę po wyborach parlamentarnych 25 stycznia, odchodząc od polityki zaciskania pasa i odmawiając obsługi greckiego długu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)