Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. "Sueddeutsche Zeitung": nie ma powodu do paniki

0
Podziel się:

Nie ma żadnej pewności, że partia rebeliantów wygra wybory i wycofa się całkowicie z polityki reform - pisze niemiecki dziennik.

Kryzys w Grecji. "Sueddeutsche Zeitung": nie ma powodu do paniki
(MPD01605/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEUPiQdN

Zaniepokojenie sytuacją w Grecji jest, zdaniem niemieckiego dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _, mocno przesadzone. Nie ma powodu do paniki - czytamy w opublikowanym dziś komentarzu. Według SZ przyszłość euro rozstrzygnie się we Włoszech i Francji.

Jak zaznacza _ SZ _, nie ma żadnej pewności, że _ partia rebeliantów _, lewicowa Syriza wygra wybory, a gdyby nawet tak się stało, nie jest pewne, że zrealizowałaby swoje obietnice wyborcze i wycofała się całkowicie z polityki reform.

Poza tym gdyby nawet doszło do takiej sytuacji, to wcale nie musi ona odbić się w decydujący sposób na systemie euro i międzynarodowych rynkach finansowych, gdyż euroland dysponuje wystarczającym doświadczeniem w przezwyciężaniu kryzysów. _ Nie ma powodu do paniki _ - uważa _ SZ _.

bEUPiQdP

W ocenie gazety nie ma żadnego powodu, by _ wyjść Grekom naprzeciw _, jeżeli złamią umowy zawarte z międzynarodowymi instytucjami. Wspólnota euro jest obecnie odporna na szantaż i może obstawać przy zachowaniu warunków umowy pomocowej dla Grecji. Jeśli chodzi o warunki zadłużenia, Grecja bardzo skorzystała na programie reform - podkreśla _ SZ _.

Gazeta wskazuje, że Ateny nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań. _ Polityka zaciskania pasa uderzyła w ludność Grecji, jednak klasa polityczna kontynuuje w dużej mierze dotychczasową politykę. Inicjatywy dotyczące walki z korupcją zostały przerwane _.

Nowy grecki rząd musi nastawić się na to, że partnerzy z eurolandu pozostaną nieustępliwi, dopóki nie odnowi się grecki aparat państwowy. Nie należy się spodziewać, że Grecy zrezygnują z euro, a gdyby to zrobili, to i tak nie zaszkodzą w dramatyczny sposób ani unii walutowej, ani UE - twierdzi autor komentarza.

Przyszłość euro decyduje się gdzie indziej - we Włoszech i Francji - uważa _ SZ _. _ Pytanie brzmi: kiedy i jak te duże kraje wkroczą na drogę prowadzącą do uzdrowienia finansów państwowych, wzmocnienia przedsiębiorstw i poprawienia konkurencyjności? _ Dopóki do tego nie dojdzie, ekspansywna polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego _ przypomina grę va banque _.

bEUPiQdV

Jak podkreśla _ SZ _, szef EBC Mario Draghi chce zapewnić politykom więcej czasu poprzez _ wtłaczanie pieniędzy w rynek i skupowanie obligacji _. Warunkiem powodzenia jego działań jest odpowiednia polityka rządów. Jeżeli EBC zostanie pozostawiony na dłużej sam sobie, to pewnego dnia dojdzie do załamania całego systemu finansowego - ostrzega komentator i dodaje, że w porównaniu do tego zagrożenia Grecja to _ doprawdy mała płotka _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m330335.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gospodarka-grecji-mfw-wstrzymuje-pomoc,197,0,1684677.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MFW wstrzymuje pomoc finansową dla Grecji
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m330035.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-beda-przedterminowe-wybory,156,0,1684380.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kryzys w Grecji. Będą przedterminowe wybory
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m219956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc-finansowa-dla-grecji-co-z-wyplata,46,0,1673262.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja chce wydłużyć programy pomocowe
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m307080.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/terrorysta-planowal-napad-na-wiezienie-by,201,0,1687497.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chciał napaść na więzienie, by uwolnić kolegów
bEUPiQeq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)