Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
merkel
11.08.2015 21:05

Merkel łagodzi ton wobec Rosji. Chce zapewnić sobie reelekcję?

Zdaniem publicysty "WSJ" o zmianie polityki Berlina wobec Moskwy świadczy także fakt, iż kwestia relacji z Rosją nie znalazła się na liście najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Niemcami w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zapewnić sobie reelekcję w 2017 roku i dlatego łagodzi politykę wobec Rosji - pisze na łamach wtorkowego "Wall Street Journal" publicysta John Vinocur.

Zdaniem Vinocura przejawem takiej polityki jest m.in. brak reakcji Niemiec na zawetowanie przez Rosję projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zestrzelenia w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego Boeinga 777 z 298 osobami na pokładzie.

Publicysta zaznacza, że tuż po zestrzeleniu samolotu i śmierci wszystkich osób na jego pokładzie Merkel koncentrowała się w swoich przemówieniach na konieczności zapewnienia pokoju i wolności w Europie.

Natomiast - jak podkreśla Vinocur - gdy dwa tygodnie temu Rosja zawetowała projekt rezolucji RB ONZ o utworzeniu międzynarodowego trybunału ds. katastrofy malezyjskiego boeinga władze Niemiec nie odniosły się w żaden sposób do rosyjskiego "manewru", wyłamując się tym samym z fali krytyki, jaka spłynęła na Kreml ze strony państw zachodnich na czele z USA.

Zdaniem publicysty "WSJ" o zmianie polityki Berlina wobec Moskwy świadczy także fakt, iż kwestia relacji z Rosją nie znalazła się na liście najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Niemcami w ciągu najbliższych dwóch lat, którą w ubiegłym tygodniu przedstawił szef Urzędu Kanclerskiego Peter Altmaier. W tym samym czasie - zauważa Vinocur - w Waszyngtonie przyszły przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph F. Dunford Jr nazwał Rosję największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Ponadto - jak podkreśla publicysta - wymownym znakiem zmiany polityki Niemiec wobec Rosji jest wypowiedź niemieckiego ambasadora przy NATO Martina Erdmanna, który wezwał do wznowienia prac Rady Rosja-NATO, zawieszonej po aneksji Krymu.

Tagi: merkel, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz