Notowania

pgn
19.12.2016 11:38

PGNiG zaskarżyło decyzję KE do niemieckiego sądu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaskarżyło do niemieckiego sądu umowę pomiędzy Bundesnetzagentur, Gazprom, Gazprom Export i Opal Gastransport w sprawie zwolnienia Gazprom z zasady dostępu stron trzecich do przepustowości gazociągu Opal. Jednocześnie polski rząd zaskarżył także do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz-System)

- Ani nasi unijni ani niemieccy partnerzy nie grają otwarcie - powiedział prezes Piotr Woźniak. - Odnoszę wrażenie, że regulator niemiecki - Bundesnetzagentur - nadużywa swoich uprawnień.

Jak podaje prezes skutki decyzji Komisji Europejskiej i umowy podpisanej przez Bundesnetzagentur z Gazprom PGNiG miało odczuć dopiero w 2017 r. Tymczasem po złożeniu przez PGNiG SA pozwu przeciwko niemieckiemu regulatorowi, operator gazociągu Opal - spółka Opal Gastransport GmbH - poinformowała, że wprowadzi w życie nowe stawki i zasady korzystania z gazociągu Opal już od 19 grudnia 2016 r.

- Takie działania po stronie niemieckiej, a przypomnę że Gazprom jest współwłaścicielem gazociągu Opal - to jawne łamanie prawa Unii Europejskiej i realne zagrożenie dla stabilności dostaw gazu do Polski i Europy Środkowej - powiedział Woźniak.

4 grudnia 2016 r. spółka córka PGNiG SA - PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła Decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Opal do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zaskarżenie porozumienia pomiędzy Bundesnetzagentur, OPAL Gastransport GmbH & Co. KG, PJSC Gazprom and Gazprom export LLC do niemieckiego sądu w Düsseldorfie przez PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading miało miejsce 15 grudnia.

Natomiast 16 grudnia 2016 r. rząd RP zaskarżył Decyzję Komisji Europejskiej ws. Opal do Trybunału Sprawiedliwości UE.

28 października br. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80 proc. z 50 proc. do 2033 r.

Jak przypomina spółka, Komisja Europejska do dziś nie ujawniła treści tej decyzji. Utajnianie istotnych informacji należy w ocenie PGNiG odczytywać, jako utrudnienie podmiotom z Europy Środkowej realizowania swoich praw, podkreślono.

Jak wcześniej podawało PGNiG, decyzja KE godzi w jego interesy i narusza obowiązujące przepisy w UE dotyczące konkurencji na rynku gazu, zasadę pewności prawa, zasadę dostępu strony trzeciej, proporcjonalności oraz przepisy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2016

Polak2016Nie ładnie sąsiedzi, nie ładnie. A mówicie, że chcecie mieć dobre i szczere stosunki z Polską. Z taką polityką przywództwo Niemiec w UE nie ma szans … Czytaj całość

20-12-2016

PawloTo nie są partnerzy,jak w gre wchodzi kasa,nie ma kolegów,czy Polska jeszcze nie nauczyła się,że Unia potrafi tylko doić biedniejsze państwa,jak … Czytaj całość

21-12-2016

TomekPGNiG to komunistyczna firma zle zarzadzana, ktora tylko podnosi ceny gazu odbiorcom., niezaleznie od cen gazu na rynkach swiatowych. Dobrze, ze zime … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)