Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB UE rośnie szybciej niż strefy euro. Polska w czołówce

0
Podziel się:

Zobacz najnowsze dane Eurostatu.

PKB UE rośnie szybciej niż strefy euro. Polska w czołówce
(Sergey Nivens - Fotolia.com)
bESxKGHV

PKB w strefie euro w drugim kwartale wzrosło o 1,5 proc. rok do roku - podał Eurostat w zrewidowanym odczycie. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy średnio szacowali tempo wzrostu gospodarczego na 1,2 proc.

Poprawia się kondycja gospodarki strefy euro także w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Wzrost PKB wyniósł 0,4 proc, co także pozytywnie zaskakuje.

Lepiej od strefy euro wygląda sytuacja w całej Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu UE urosła w ciągu roku o 1,9 proc.

bESxKGHX

Wśród najmocniej rozwijających się krajów jest Polska (+3,6 proc.). Przed nami są tylko Malta (4,8 proc.), Czechy (4,4 proc.) i Rumunia (3,7 proc.).

Dobre dane za drugi kwartał przykrywają nieco negatywne prognozy odnośnie prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji w tym i kolejnych latach. W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny przedstawił najnowsze projekcje. Według EBC PKB strefy euro wzrośnie w tym roku o 1,4 procent w ujęciu rocznym. Oznacza to spadek wobec wcześniejszej prognozy, która kształtowała się na poziomie 1,5 procent.

EBC prognozuje również, że w 2016 roku gospodarka strefy euro przyspieszy do 1,7 procent (spadek z 1,9 procent we wcześniejszej prognozie), a w 2017 roku PKB wzrośnie o 1,8 procent (spadek z 2 procent w poprzedniej prognozie).

Z projekcji wynika też, że w kolejnych latach inflacja wciąż będzie utrzymywała się na bardzo niskim poziomie. W tym roku ma ona wynieść 0,1 procent, a w kolejnym 1,1 procent. Wyraźniejszy wzrost do 1,7 procent będzie według EBC widoczny dopiero w 2017 roku.

bESxKGIy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)