Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Bratanki biją pozostałych. Przybywa inwestycji w Polsce i na Węgrzech

56
Podziel się:

Nie było w regionie kraju, w którym inwestycji przybyło więcej niż w Polsce i na Węgrzech. To dobry prognostyk na przyszłość - informuje w środę "Puls Biznesu".

Bratanki biją pozostałych. Przybywa inwestycji w Polsce i na Węgrzech
(Mercedes-Benz)

Jak pisze "PB", w 2016 r. zagraniczne firmy zapowiedziały w Polsce 311 inwestycji za 10,8 mld USD (43,9 mld zł), o prawie 70 proc. więcej niż w rok wcześniej. Wynika to z danych fDi Intelligence z grupy Financial Times. Przedsiębiorcy obiecali rekordowe 62 tys. miejsc pracy. Takimi wynikami nie może się pochwalić żaden kraj regionu, jedynie Węgry zbliżyły się do Polski pod względem dynamiki wzrostu deklarowanych nakładów.

Jak podaje gazeta, dane fDi Intelligence dotyczą projektów ogłoszonych przez przedsiębiorców lub opisanych w mediach, a nie faktycznie zrealizowanych. Różnią się tym od raportu UNCTAD opartym na napływie BIZ (dane pochodzą z banków centralnych), który dane za 2016 r. poda w czerwcu. Pokazują jednak, że Polska ma świetny czas w inwestycjach zagranicznych.

- To zasługa kilku wyjątkowo dużych projektów, m.in. Lufthansy i GE za 250 mln EUR czy Mercedesa za 500 mln EUR. Negocjacje z tymi firmami trwały już w 2015 r. i chwała urzędnikom, że potrafili kontynuować rozmowy po zmianie rządu. Inwestorzy nie obawiają się o stabilność polskiej gospodarki, podejmują decyzje na podstawie racjonalnych kryteriów, jak dostępność logistyczna, koszty pracy czy dostępność wykwalifikowanych technologicznie kadr - uważa Rałał Pulsakowski z PwC, cytowany przez "PB".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
wic
7 lat temu
i razem pójdą na dno za kilka miesięcy
qa
7 lat temu
A kto krzyczał, że sciągamy zagraniczny kapitał i firmy, dajemy im ulgi a Oni wyprowadzają podatki z polski do siebie ?? Przedtem to było źle, a teraz to już jest świetne ??
vf4
7 lat temu
ćwierć wieku im zajęło żeby bezr. spadło poniżej 10 % po wspaniałych reformach balcerowicza
HGWarta
7 lat temu
Do mendrkujących, a dlaczego PO niczego nie rozwinęła w Polsce tylko wyprzedawała za grosze co się dało a teraz Lewandowski wyrywa resztki z tej łysiny jaki to upadek gospodarki - zobaczymy jak Balcerowicz i Nowak załatwią Ukrainę
Kolo X
7 lat temu
Polska rośnie i dlatego unijni lewacy są wściekli
...
Następna strona