Notowania

wiadomości
18.02.2016 11:53

Porozumienie UE z Wielką Brytanią. Nowy projekt trochę korzystniejszy dla Polski

Komisja Europejska przygotowała swój dokument, w którym napisano, że ograniczenia może wprowadzić tylko Wielka Brytania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Jest nowy projekt porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Trochę lepszy dla Polski. Chodzi o ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów. Wzmocnione zostały zapisy, że dotyczy to tylko Wielkiej Brytanii.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że jest także osobna deklaracja Komisji Europejskiej w tej sprawie. Niekorzystne natomiast pozostały zapisy dotyczące obniżenia zasiłków na dzieci. Ostateczną wersję porozumienia mają uzgodnić europejscy przywódcy na unijnym szczycie, który rozpoczyna się o 17:00 w Brukseli.

Polska zabiegała, aby ograniczenia zasiłków dotyczyły tylko Wielkiej Brytanii. Chodzi o to, aby inne kraje nie poszły jej śladem, a zainteresowanie takie wykazywały już Francja i Niemcy. Jeden zapis w tej sprawie został usunięty, ale pojawiły się dwa inne, korzystniejsze dla Polski.

Wpisano, że pod uwagę będą brane decyzje unijnych krajów po rozszerzeniach Wspólnoty. Chodzi o otwarcie rynku pracy dla obywateli nowych państw. Po tym największym rozszerzeniu w 2004 tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja nie wprowadziły ograniczeń. Poza tym jest zapis, że dotyczy to specyficznego nieskładkowego systemu zasiłków, a taki obowiązuje tylko w Wielkiej Brytanii.

Ponadto Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że Komisja Europejska przygotowała swój dokument, w którym napisano, że ograniczenia może wprowadzić tylko Wielka Brytania.

Tagi: wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz