Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier May broni w Szkocji jedności Wielkiej Brytanii w obliczu Brexitu

4
Podziel się

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek w Szkocji, że jej rząd złoży przewidziany w art. 50 Traktatu UE wniosek o wystąpienie z Unii Europejskiej dopiero wtedy, gdy zostanie wypracowane podejście całego Zjednoczonego Królestwa w tej sprawie.

Premier May broni w Szkocji jedności Wielkiej Brytanii w obliczu Brexitu
(EPA/WILL OLIVER)
bEhTPVAR

May spotkała się w Edynburgu z szefową autonomicznego rządu szkockiego Nicolą Sturgeon. Była to pierwsza wizyta złożona przez May od objęcia w środę stanowiska premiera i sformowania rządu, który ma zająć się Brexitem.

- Jestem gotowa wsłuchiwać się w różne rozwiązania i w rozmowie z panią premier postawiłam sprawę jasno, że chcę, by szkocki rząd był w pełni włączony w dyskusje - powiedziała May. - Nie uruchomię art. 50 zanim nie będziemy mieli podejścia Zjednoczonego Królestwa i celów negocjacyjnych. Sądzę, że jest ważne, by ustalić to zanim uruchomimy art. 50 - podkreśliła.

Odnosząc się do niepodległości Szkocji, May powiedziała, że sprawę przesądziło referendum w 2014 roku, kiedy to 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

bEhTPVAT

Tymczasem Sturgeon podkreśliła po spotkaniu z May, że jeśli wolą Szkotów będzie przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie niepodległości, to "całkowicie niewłaściwą rzeczą byłoby blokowanie tego" przez rząd w Londynie.

W następstwie referendum w sprawie Brexitu, szefowa szkockiego rządu wielokrotnie wypowiadała się za pozostaniem Szkocji w UE i udała się z wizytą do Brukseli, by sondować możliwości w tej sprawie, a także próbować zagwarantować obecność Szkocji w negocjacjach w sprawie Brexitu. Sturgeon nie wykluczała także zorganizowania kolejnego referendum niepodległościowego, jeśli Londyn nie weźmie pod uwagę szkockich interesów.

Podczas gdy w skali całego kraju w czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej, w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem w UE.

- Z całego serca wierzę w jedność Zjednoczonego Królestwa - oświadczyła premier May w komunikacie zapowiadającym wizytę w Szkocji.

bEhTPVBu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Polak 56
5 lata temu
A Schulz się produkował i nawoływał,by UK jak najszybciej wyszła z Unii. Co za arogant.Niech on wyjdzie bo UE stała się organizacją ANTYEUROPEJSKĄ ZA TO NIEMIECKĄ!!
K.oval
5 lata temu
Wygląda jak Elżbieta z "Co ludzie powiedzą" :)
Baca
5 lata temu
Ciekawe kiedy Anglicy będą wiedzieć co chcą od życia bo do tego czsu zachowują sie jak kapryśna panna CHCIAŁA BY A BOI SIĘ=
bEhTPVBv
qroman
5 lata temu
Szkoci wybitnie boja sie rzadzic sami sobą. Zresztą z tego co widzę to ich poziom zrozumienia otaczającego świata jest nikły. Tak wiec chociaz glosowalem za niepodległoscią 2 lata temu, w razie nastepnego referendum zaglosuje za pozstaniem z Londynem. Lepszy Londyn niż socjalistyczna Unia.