Notowania

Przesłuchania komisarzy. Odważna deklaracja węgierskiego kandydata

Tibor Navracsics przekonywał, że jako członek Komisji Europejskiej będzie bronić zasad demokracji i nie zawaha się działać wbrew rządowi w Budapeszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/OLIVIER HOSLET)
Tibor Navracsics

Tibor Navracsics przekonywał europosłów, że jako członek Komisji Europejskiej będzie bronić zasad demokracji i w razie potrzeby nie zawaha się działać nawet wbrew rządowi w Budapeszcie, z którego się wywodzi.

_ - Jeśli zostanę komisarzem, będę stał na straży traktatów (...) Głęboko wierzę w fundamentalne zasady, takie jak pluralizm mediów _ - powiedział Navracsics w trakcie przesłuchania w komisjach Parlamentu Europejskiego. - Będę działać niezależnie od jakichkolwiek narodowych i partyjnych interesów".

Węgier ma w nowej Komisji Europejskiej odpowiadać za sprawy edukacji, kultury, młodzieży i obywatelstwa. Jego nominacja na komisarza wzbudziła jednak kontrowersje, bo Navracsics wywodzi się z rządzącej na Węgrzech partii Fidesz i był do niedawna ministrem spraw zagranicznych w rządzie premiera Viktora Orbana, któremu europejska lewica i liberałowie zarzucają naruszanie demokratycznych zasad, w tym wolności mediów. W minionych latach KE zakwestionowała węgierskie reformy konstytucyjne i niektóre ustawy, w tym medialną.

Wiele pytań, które padły w trakcie trzygodzinnego przesłuchania w komisjach PE, dotyczyło właśnie tych kontrowersji: Czy Navracsics będzie w stanie bronić wolności i pluralizmu mediów? Jak zapewni przestrzeganie praw obywatelskich? Czy nie zawaha się, jeśli będzie musiał podjąć działania przeciwko rządowi w Budapeszcie w przypadku naruszania traktatów unijnych? - pytali europosłowie.

Navracsics próbował rozwiać te wątpliwości. _ Wiemy, że relacje między UE a Węgrami przeszły przez bardzo trudny okres. - Nie zgadzaliśmy się w niektórych ważnych sprawach i przez długi czas spieraliśmy się mocno i głośno. Ale jedną z zalet UE jest to, że stwarza nam ona przestrzeń do skonfrontowania naszych różnic i rozwiązywania sporów w sposób demokratyczny i pokojowy _ - powiedział kandydat na komisarza.

_ - Jednoczą nas wspólne wartości: godność ludzka, wolność, demokracja, równość, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka. To wartości, do których jestem głęboko i osobiście przywiązany _ - podkreślił. Zapewniał, że nigdy nie zrobił nic, co uzasadniałoby zarzuty o antyeuropejskość, przypomniał, że negocjował z Radą Europy poprawki do budzącej kontrowersje węgierskiej ustawy medialnej, oraz przekonywał, że sam miał dobre relacje z organizacjami pozarządowymi na Węgrzech.

_ - Jeśli zostanę członkiem Komisji, będę zachowywał się w sposób właściwy dla członka Komisji (...) Będę strażnikiem traktatów i żaden narodowy czy partyjny interes nie wpłynie na moje działania. Będę musiał działać w interesie Wspólnoty - powiedział Navracsics. - Jeśli stanę naprzeciw kraju, który łamie fundamentalne zasady UE, i jeśli Unia będzie musiała podjąć działania przeciwko takiemu państwu, to oczywiście to uczynię w zakresie moich kompetencji _.

Wśród priorytetów na stanowisku komisarza UE wymienił m.in. zwiększenie inwestycji w edukację, obronę europejskiego dorobku kulturalnego w negocjacjach o wolnym handlu z krajami trzecimi, wzmocnienie pozycji europejskich uniwersytetów na świecie, a także starania na rzecz ograniczenia bezrobocia wśród młodzieży.

Od wyników prowadzonych od poniedziałku przesłuchań kandydatów na komisarzy UE zależy to, czy nowa Komisja pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera zostanie 22 października zatwierdzona przez europarlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowanie Komisji Europejskiej. Kontrowersje wokół brytyjskiego kandydata Jonathan Hill ma być przyszłym komisarzem ds. stabilności finansowej, usług finansowych oraz rynków kapitałowych.
UE ostro: Nie złagodzimy sankcji wobec Kremla Na spotkaniu ambasadorów Komisja Europejska zarekomendowała utrzymanie obecnych restrykcji wobec Rosji, co poparły wszystkie państwa członkowskie.
KE proponuje umowę, Rosja ostrzega Kijów W Moskwie media podały, że UE za tydzień może uruchomić proces uchylania sankcji nałożonych na Rosję.
Tagi: przesłuchania komisarzy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz