Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przez Brexit EasyJet notuje gigantyczne straty. A pasażerowie się cieszą

Przez Brexit EasyJet notuje gigantyczne straty. A pasażerowie się cieszą

Fot. Markus Eigenheer/wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Już prawie 40 milionów funtów straciły brytyjskie linie lotnicze EasyJet z powodu osłabiającego się funta. Jak mówi szefowa firmy Carolyn McCall, wszystkiemu winne jest drożejące paliwo. Cieszą się natomiast pasażerowie, którzy dzięki temu za bilety zapłacą znacznie mniej.

Jak informuje brytyjski "Independent", funt po Brexicie w relacji dolara jest najtańszy od 31 lat. A to drenuje kieszeń EasyJet, które za paliwo rozlicza się w dolarach.

To jednak niejedyny cios, który spadł na brytyjskie linie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powoduje również, że Brytyjczycy ograniczyli zagraniczne wyjazdy. - Jeśli jesteś pasażerem i codziennie czytasz w gazetach, że wyjazdy zagraniczne będą droższe, to siłą rzeczy bardziej zastanawiasz się nad kupnem biletu lotniczego i wakacjami za granicą - mówiła McCall stacji BBC.

Szefowa linii dodała jednak, że "sytuacja powinna się unormować w ciągu kilku najbliższych tygodni".

Tani funt to jednak doskonałe informacje dla pasażerów, którzy za bilety płacą przecież w funtach. - Warto zauważyć, że każda linia lotnicza boryka się w tej chwili z problemami, bo latanie stało się znacznie tańsze - mówiła McCall w BBC.

Mimo to linie obserwują znaczny spadek popytu na bilety lotnicze. Do września EasyJet wciąż ma w swoich samolotach 35 proc. wolnych miejsc, a przez to w przeliczeniu na jednego pasażera zarabia mniej o 7,5 proc. niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Powodem mogą być również zamachy terrorystyczne w Sharm el-Sheikh, Paryżu czy Brukseli oraz ostatnie wydarzenia w Nicei czy Turcji.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Malkontent
2016-07-22 18:17
W Polsce będzie jeszcze weselej, bo teraz rządzi idol komedianta Wolskiego.
ANDRZEJ
2016-07-22 11:20
NIECH PODZIEKUJA SWOIM POLITYKOM KTÓRZY SWIADOMIE WBREW ICH WOLI PODSTEPNIE ICH OKŁAMALI PRZED DECYZJA O BREXICIE, TO SAMO ZRESZTA W POLSCE GDZIE KLAMSTWO PIS U TO CHLEB CODZIENNY I JEDYNE POLITYCZNE NARZEDZIE WPLYWU NA OBYWATELI.INACZEJ PIS PO PROSTU NIE POTRAFI .ALE KŁAMSTWO TO POTWORNE ZŁO