Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Niemiecki historyk o roszczeniach reparacyjnych. "Igranie z ogniem"

141
Podziel się

Wysuwanie przez Polskę roszczeń reparacyjnych grozi powrotem do dyskusji o polskich granicach - nie tylko zachodniej, lecz także wschodniej - twierdzi Gregor Schoellgen, niemiecki historyk.

Szacuje się, że zniszenia wojenne lewobrzeżnej warszawy przekroczyły 80 proc.
Szacuje się, że zniszenia wojenne lewobrzeżnej warszawy przekroczyły 80 proc. (EAST NEWS)
bDfaUydN

Schoellgen przedstawił swoje racje w niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego zdaniem przejęcie przez Polskę po wojnie dawnych ziem niemieckich pokryło "w znacznym stopniu" polskie roszczenia reparacyjne wobec Niemiec.

Rachunek uregulowany?

Historyk wylicza świadczenia wypłacone przez niemiecki rząd w okresie powojennym różnym kategoriom ofiar - od 3 mld marek niemieckich w 1952 r. dla państwa Izrael do odszkodowań dla robotników przymusowych w 2000 r. O tym, jak Niemcy, a także inne państwa, regulowały kwestie odszkodowań wojennych przeczytasz w artykule money.pl.

Dzieje się w Polsce: reparacje wojenne

bDfaUydP

- Do końca 2015 r. RFN wypłaciła świadczenia będące zadośćuczynieniem za wojnę w wysokości 73,4 mld euro - podkreśla Schoellgen, zastrzegając, że kwota ta nie obejmuje wywłaszczeń i demontażu niemieckiego przemysłu w strefach okupacyjnych oraz wartości ziem odstąpionych ZSRR i Polsce.

O niemieckich reparacjach zaczęło być głośno na początku sierpnia za sprawą polityków PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, o czym szerzej pisaliśmy w money.pl.

Niemiecki historyk przyznaje na łamach "FAZ", że tereny na wschód od Odry i Nysy przyznane zostały Polsce w umowie poczdamskiej z 2 sierpnia 1945 r. jedynie "w administrowanie". Jednak zaznacza, że "od początku było jasne, że nie może być powrotu do dawnego status quo".

- Zwrot Niemcom byłych obszarów niemieckich na wschód od Odry i Nysy byłby do pomyślenia tylko wtedy, gdyby dawne polskie obszary na wschód od Bugu zostały zwrócone Polsce, a to było właśnie nie do pomyślenia - tłumaczy autor.

bDfaUydV

Polska milczała

RFN w Układzie o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków z 7 grudnia 1970 r. ostatecznie uznała granicę z Polską. Schoellgen przypomina, że aby doprowadzić do ratyfikacji umowy przez parlament, strona niemiecka "skazana była na koncesje strony polskiej" dotyczące między innymi reparacji.

- W oświadczeniu, którego pełnej treści wówczas nie opublikowano, Polska potwierdziła w grudniu 1970 r. wyraźnie trwającą ważność oświadczenia z sierpnia 1953 r., że roszczenia reparacyjne zostały spełnione - przypomina historyk.

Jego zdaniem ten stan rzeczy pozostał bez zmian po zjednoczeniu Niemiec. Ewentualne roszczenia mogły być zgłoszone podczas negocjacji "2+4", zakończonych podpisaniem 12 września 1990 r. Traktatu o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec.

- Polska, która jako jedyne państwo oprócz sześciu stron traktatu uczestniczyła w turach negocjacji, nie zrobiła tego - zauważa Schoellgen.

bDfaUydW

W zamian Niemcy potwierdziły 14 listopada 1990 r. nienaruszalność wspólnej granicy na Odrze i Nysie, a tym samym także odstąpienie dawnych ziem niemieckich.

- Kto podnosi dziś wobec Niemiec polskie roszczenia reparacyjne, ten musi wiedzieć, że może to oznaczać igranie z ogniem - pisze Schoellgen.

Niemiecki historyk przytacza wypowiedź ówczesnego ministra spraw zagranicznych RFN Waltera Scheela z września 1972 r. z jego rozmowy z polskim odpowiednikiem: "W ramach takiej dyskusji nie można byłoby pominąć faktu przejęcia własności byłych niemieckich terenów. Trzeba by też uwzględnić straty osobowe i szkody materialne".

- W rezultacie doszłoby do bardzo niebezpiecznej dyskusji - ostrzegał wtedy Scheel.

bDfaUydX

Kto może tego chcieć?

- Na szczęście temat ten stracił po niemieckiej stronie emocjonalne znaczenie. Ale czy dotyczy to tak samo Polski, Białorusi i Ukrainy, a w tle także Rosji? - pyta Schoellgen.

- Kto porusza temat reparacji, ten podnosi też nieuchronnie temat polskiej granicy zachodniej; kto porusza temat polskiej granicy zachodniej, otwiera nieuchronnie temat polskiej granicy wschodniej, a to prowadzi nieuchronnie do dyskusji o stosunku Polski do Ukrainy i Białorusi, ponieważ do tych dwóch państw należą od czasu rozwiązania Związku Radzieckiego dawne polskie obszary na wschód od Bugu - przypomina historyk.

Autor przypomina na łamach "FAZ", że brytyjski minister spraw zagranicznych George Curzon wyznaczył pod koniec 1919 r. na Bugu środkową część przebiegu granicy między Polska a Sowietami.

- Zarówno Polacy, jak i Sowieci odrzucili wówczas tę linię i usiłowali przeforsować swoje plany za pomocą środków militarnych - zauważa autor. Jak dodaje, tak samo postąpił Stalin, gdy powołując się na Curzona przeforsował tę granicę najpierw w rozmowach z Hitlerem, a potem z Roosveltem i Churchillem.

bDfaUydY

- Od przyjęcia Polski do UE, a więc od 1 maja 2004 r., proponowana w 1919 r. przez Curzona granica pokrywa się ze wschodnią granicą zewnętrzną UE. Kto podważa dziś w jakimkolwiek punkcie kompleksowe status quo na tym obszarze, wrzucając na przykład problem reparacji, ten znajdzie się niespodziewanie w epoce wojen światowych. Kto może tego chcieć? - konkluduje historyk.

Gregor Schoellgen jest autorem wielu książek o niemieckiej polityce zagranicznej w XIX i XX w. 64-letni historyk należy do wydawców akt niemieckiego MSZ. Obecnie wykłada historię współczesną w uniwersytecie Erlangen.

Z Berlina Jacek Lepiarz

bDfaUyeq
historia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
robert
3 lata temu
MOŻE KIEDYŚ DOCZEKAM CHWILI KIEDY HISTORYCY POLSCY I NIEMIECCY USIĄDĄ PRZY JEDNYM STOLE I PUBLICZNIE WYJAŚNIĄ SPRAWĘ ZADOŚĆUCZYNIENIA ZA DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ KTO KOMU I ILE I ZA CO
CB
3 lata temu
Niemiecki historyk Gregor Schoellgen uważa, że wysuwanie przez Polskę roszczeń reparacyjnych grozi powrotem do dyskusji o polskich granicach – nie tylko zachodniej, lecz także wschodniej. To jawna groźba i odsłona celów Niemiec. W świetle jego opinii i biorąc pod uwagę hegemonię Niemiec w UE, utworzenie armii europejskiej służyć będzie nie tyle do obrony granic Unii, co do dyscyplinowania krnąbrnych w stosunku do UE państw. A poza tym, Niemcy szybko pozbyłyby sie wojsk USA ze swojego terenu, motywując brakiem sensu dalszego pobytu. Wszystko tu jest bardzo dobrze poukładane. Resztę znamy z autopsji
arnopolski
3 lata temu
To co Niemcy straciły po II WŚ wynika wyłącznie z tego, że same rozpętały ten armagedon. Niech się cieszą że Niemcy jako kraj w ogóle istnieje. Reparacje to jest to co się Polsce NALEŻY za zniszczenia i wymordowanie milionów Polaków...
bDfaUyer
jan
3 lata temu
odszkodowania za prace przymusowa dostali ci ktorzy doczekali zywi tego swiadczenia wiekszosc jednak tego nie doczekala, swiadczenie za ich prace powinni dostac spadkobiercy,moj tato byl 6 lat na przymusowych robotach w niemczech!
hey
3 lata temu
Jak on smie w ogole sie odzywac?! Po takich wybrykach jak 2 WS Niemcy powinny zniknac z map swiata!
Najnowsze komentarze (141)
andrzej
3 lata temu
Co za bzdury facet wypisuje. To Niemcy wywołały II wojnę światowa a nie Polska. , i to Niemcy powinny pokryć wszystkie szkody których dokonały w wyniku agresji i okupacji. Fakt, że w latach 1939-1941 zniszczenia Polski Niemcy dokonywały wspólnie w porozumieniu z Rosją i to ich zadaniem powinno być dokonanie zadośćuczynienia zrekompensowania Polsce ustaleń Paktu Ribbentrop-Mołotow. To Niemcy były stroną aktywną w zawarciu tego porozumienia z Rosja latajac do Moskwy.
_ja
3 lata temu
Helmut zapłacicie za swoje zbrodnie.
Patriota
3 lata temu
ten Helmut ma czelność grozić Polsce !!! WON !!!!
MaciekP
3 lata temu
Dywagacje historyka mogą się znacznie różnić od oceny prawnej.
Zasmucony
3 lata temu
Polska jako jedyny kraj w Europie jest zakochana w Niemchech ... Jesteśmy w NATO z Niemcami ... Kupujemy czołgi od Niemiec ..... 80% Polaków marzy o aucie z Niemiec .... Około 5- milionów kobiet z Polski jest w związku partnerskim lub małżeńskim z Niemcem - dzieci z tych związków z Polska nie chcą mieć nic wspólnego ... Młode małżeństwo z Polski jak się zagospodaruje w Niemczech już do Polski nie chce wracać ... Jest bardzo dużo ciekawych rzeczy gdzie się łatwiej żyje Uwaga przeprowadzono badania w Dreznie - Monachium - Berlinie - Hamburgu i jeszcze innych znaczących miastach Niemiec ..... Polka dobrze wykształcona z silna osobowością zawsze za męża wybierze Niemca niż Polaka tak jest prawda
IWO
3 lata temu
Panie Gregor Schoellgen, niemiecki NIEDOUCZONY historyku. Granica zachodnia Polski ustalona została definitywnie na konferencji zwycięskiej wielkiej trójki nad Niemcami w Poczdamie, w lipcu 1945 roku. To nie Polska ustalała sobie sama granice a pan chce podważać ustalenia w Poczdamie ?
Gosc
3 lata temu
Juz wkroce padnie w zapomnienie caly nasz "dorobek" pracy nad dobrym sasiedztwem. Kto dostanie te pieniadze? Wiekszosc ofiar i poszkodowanych juz nie zyje. Jesli pozwalamy sobie na PIS-owska prawde na temat wydarzen sierpniowych i roli Kaczynskich w "Solidarnosci" do co dopiero z PIS-owska perspektywa II wojny swiatowej, od ktorej dziela nas jeszcze wieksze okresy czasu.PIS szuka kolejnej mozliwosci budowania historii, kreowania watpliwej "wielkiej" roli Kaczynskich. Tak naprawde to oni mieli tylko mala role filmowa pospolitych zlodziejaszkow. Pewnie wysla jakas pania magister Historii, by walczyla o te odszkodowania, albo jakas babe w "dudowejj kreacji" albo z jakas broszka w ksztalcie monety.... Oby sie to nie skonczylo jak w tej bajce o Rybaku i rybce
takitam
3 lata temu
było nie napadać.
bDfaUyej
Gość
3 lata temu
Odszkodowania dostali Żydzi więc nie Polska i Polacy, nie powinniśmy tego mylić!
44
3 lata temu
To teraz sobie z ruskim ustalajcie co i jak bo Polaków na negocjacjach w ich sprawach nie było!!!
Reparacje ter...
3 lata temu
Ne wiedziałem że w Polsce jest tylu folksdojczów.Co tu jeszcze robicie?
Igor
3 lata temu
Mieszkam od paru lat w Niemczech. Oddajcie nam prastare ziemie niemieckie a potem mozemy porozmawiac o pieniadzach. Szczecin, Slask, Pomorze, Prusy i Gdansk musza spowrotem wrocic do macierzy niemieckiej.
barti
3 lata temu
mieszkam w Miliczu przed wojną Niemcy jestem za tym ze Niemcy nam kase nawet 10 bln a ja z Milicz z powrotem jest niemiecki
Zet
3 lata temu
To nie były tereny niemieckie, Panie pseudo-historyk ze świadomością nie sięgającą głębiej, niż historia XX wieku, ale tereny polskie zagrabione przez Niemców.
...
Następna strona