Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Roboty pomogą Wielkiej Brytanii złagodzić skutki Brexitu?

3
Podziel się:

Prawie jedną trzecią siły roboczej w brytyjskim sektorze rolniczym stanowią migranci. Pracownicy z zagranicy stanowią też istotny procent w budownictwie i przemyśle tekstylnym.

Roboty pomogą Wielkiej Brytanii złagodzić skutki Brexitu?
(AP/FOTOLINK/EastNews)
bECXHjKd

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmusi wiele firm bazujących na pracy migrantów do zmiany dotychczasowych modeli biznesowych. Dla części z nich wyjściem z sytuacji będzie skorzystanie z robotów - ocenia think tank Resolution Foundation.

Na raport RF powołuje się dziennik "Financial Times", który przypomina, że prawie jedną trzecią siły roboczej w brytyjskim sektorze rolniczym stanowią migranci. Pracownicy z zagranicy stanowią też istotny procent w innych branżach, takich jak chociażby budownictwo czy przemysł tekstylny.

"FT" podkreśla, że zniesienie swobodnego przepływu pracowników odbije się na gospodarce brytyjskiej, a część z pomiotów gospodarczych może mieć problem z zastąpieniem dotychczas zatrudnianych migrantów. W związku z wysokimi kosztami zatrudnienia nowych osób wiele z firm może "zwrócić się w kierunku automatyzacji". Według think tanku RF taki trend może być jednak korzystny.

bECXHjKf

- To czego Wielka Brytania obecnie potrzebuje, ze swoim wysokim poziomem zatrudnienia, straszną wydajnością pracy i niskimi nakładami inwestycyjnymi - to więcej robotów - mówił w rozmowie z "FT" analityk RF Adam Corlett. Zdaniem think tanku automatyzacja produkcji będzie jednym z kluczy do osiągnięcia przez Wielką Brytanię wzrostu gospodarczego i zwiększenia poziomu produkcji.

"FT" przypomina, że na podobny krok zdecydowano się w Stanach Zjednoczonych. W Kalifornii w hodowli pomidorów zagranicznych pracowników zastąpiły maszyny po tym jak zakończył się program pozyskiwania z Meksyku pracowników rolnych - Bracero.

Z raportu RF wynika także, że automatyzacja niektórych gałęzi przemysłu nie powinna negatywnie wpłynąć na całość krajowego rynku pracy.

W zeszłym tygodniu przywódcy Wspólnoty zapowiedzieli jednak, że Wielka Brytania może po wyjściu z UE mieć nadal dostęp do wspólnego unijnego rynku, jeśli będzie jednak przestrzegać swobody przepływu osób.

bECXHjKG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
opi
5 lata temu
I pewnie te roboty beda kupowac zarcie w McD, wynajmowac flaty i placic podatki???
abc
5 lata temu
teraz 52 % angielskich debili bedzie protestowac przeciwko skynet
BBB
5 lata temu
Co to za bzdura, jakie roboty mają zastąpić imigrantów?
bECXHjKH