Notowania

smog
01.02.2017 19:53

KE wywiera na Polskę presję ws. CO2? Mateusz Morawiecki odpowiada Brukseli

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że Polska nie potrzebuje presji, by zmniejszać emisję dwutlenku węgla. W środę wiceszef Komisji Europejskiej dał do zrozumienia, że chce ona wykorzystać występujący ostatnio smog w dyskusji z Warszawą, by przekonywać ją do redukcji emisji gazów cieplarnianych, transformacji energetycznej i zgody na restrykcje wobec sektora transportowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Wicepremier Morawiecki powiedział, że rząd podjął działania i zdecydował się na wielomilionowe inwestycje, by ograniczyć emisję CO2. - Zdajemy sobie sprawę z tego, jaką łatkę nam przypięto, ale wystarczy popatrzeć, jaka jest ilość ton emisji CO2 na jednego mieszkańca, żeby zobaczyć, że ta emisja jest wyższa w Niemczech na przykład niż w Polsce i w wielu innych krajach - powiedział Morawiecki.

- Nasza polityka jest oparta na węglu, ponieważ byliśmy tym krajem po II wojnie światowej, któremu przypadł w udziale węgiel, i traktujemy niektóre uwagi pod naszym adresem jako skrajnie niesprawiedliwe - dodał wicepremier.

Nawiązując do problemu smogu. Morawiecki wymienił między innymi decyzje rządu dotyczące zmiany jakości kotłów, zmiany i określenia jakości paliwa, które może być spalane.

Chodzi o dwa rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju w sprawie norm jakości dla nowych kotłów grzewczych, a także rozporządzenie Ministerstwa Energii ws. norm jakości dla paliw stałych. Przepisy dotyczące kotłów mają wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, które nie spełniają podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Zgodnie z propozycją resortu rozwoju, od 2018 r. nie można będzie sprzedawać lub montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Organizacje pozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych pieców węglowych w naszym kraju - 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych.

Co więcej, połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, a trzy czwarte z nich jest źle ocieplona i niedogrzana - wynika z badań krakowskiego Instytutu Ekonomii Środowiska. 70 proc. domów jednorodzinnych jest ogrzewanych kotłem lub piecem węglowym. To około 3,8 miliona domów.

Jeśli chodzi o rozwiązania zaproponowane przez resort energii, to zgodnie z nimi sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych.

Rząd zastanawia się także nad wsparciem finansowym zarówno na piec, jak i na dobrej jakości paliwo dla osób, których nie będzie na to stać (o takich osobach pisze Jacek Bereźnicki w smogowym reportażu).

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

PolakCena wegla w kopalni za tone jest ponad 10razy nizsza niz na rynku wiec jak mam kupic dobry polski wegiel jak mnie na niego nie stac bo spolki weglowe … Czytaj całość

01-02-2017

PolakPale czym moge, nie stac mnie na dobry polski wegiel bo cena jest z kosmosu , i kiedy jest zimno mojej rodzinie nie patrze na sentymenty !!

01-02-2017

edkoPrzypomne;PIS zabral pieniadze na wymiane piecow z Krakowa i dal Rydzykowi.

Rozwiń komentarze (187)