Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
19.01.2017 20:21

May nie traci pewności: mimo kursu funta brytyjska gospodarka jest silna

Premier Theresa May, która bierze udział w szczycie w Davos, odniosła się w czwartek do gwałtownego spadku kursu funta i powiedziała, że notowania waluty wahają się od pół roku, lecz z innych danych wynika, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest silna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W poniedziałek, gdy oczekiwano na wystąpienie May dotyczące procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, funt spadł do najniższego poziomu od 30 lat. Pytana przez Bloomberga o to, czy nie obawia się, że wartość brytyjskiej waluty zejdzie z czasem do poziomu 1:1 do dolara, May odparła, że gospodarka jest nadal silna, czego dowodzą wskaźniki ekonomiczne.

Premier powiedziała też, że chce sprawić, by mimo Brexitu firmy finansowe pozostały w londyńskim City.

W wywiadzie dla BBC May zapewniła, że "odbyła bardzo dobre, pozytywne rozmowy z bankami o korzyściach płynących z pozostania w londyńskim City".

- Inwestowanie w Wielkiej Brytanii przynosi ogromne korzyści - mamy fundamentalnie silną gospodarkę i mamy sektor usług, który jest doceniany na całym świecie - dodała.

Nie brakuje jednak przeciwstawnych opinii. Jeśli Wielka Brytania będzie musiała opuścić wspólny rynek, będzie płacić więcej za handel z Europą. Jak wyliczył Euler Hermes, światowy lider w ubezpieczeniach należności handlowych, opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo bez ustanowienia nowej Umowy o wolnym handlu (Free Trade Agreement - FTA) może doprowadzić do czarnej dziury w eksporcie o wartości 30 mld funtów w ciągu najbliższych trzech lat (więcej o skutkach twardego Brexitu, także dla Polaków, przeczytasz tutaj).

- Chcę wyrazić się jasno: to, co proponuję, nie może oznaczać członkostwa we wspólnym rynku - podkreśliła, dodając, że jego zachowanie oznaczałoby dalsze zachowanie czterech swobód (przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi) i podległość pod jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE. - Zasadniczo oznaczałoby to, że nie opuszczamy Unii Europejskiej wcale - oceniła.

Formalny proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpocznie się przed końcem marca.

Tagi: brexit, wielka brytania, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2017

ahahahahahahahahahZobaczycie, niedowiarki: kiedy PiS zrealizuje wszystkie projekty gospodarcze, Angole będą poszukiwać u nas roboty?

19-01-2017

KikOk silna jest ale słabnie i to z dnia na dzień. A brytole są za aroganccy i pewni siebie aby przyznać jakikolwiek negatywny fakt. Nawet jak beda … Czytaj całość

20-01-2017

LalkaChęć bycia premierem przyćmiła jej umysł. Takich totalnych bzdur jak na jej konferencji prasowej już dawno nie słyszałam. Przebiła nawet polski rząd i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)