Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraińcy
09.12.2016 13:22

UE zniesie wizy dla Ukraińców? To odbije się na rynku pracy w Polsce

Planowane zniesienie wiz dla Ukraińców do Unii Europejskiej może odbić się na rynku pracy w Polsce. Zdaniem osób zaangażowanych w ich zatrudnianie, część obywateli Ukrainy może wybrać pracę na Zachodzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Monika Ołów z jednej z agencji pracy dla cudzoziemców przewiduje w rozmowie z IAR, że w przypadku zniesienia wiz, więcej Ukraińców zdecyduje się na wyjazd nie tylko do Polski, ale do innych państw Unii Europejskiej. Choć będą musieli mieć zezwolenie na pracę, to będą się mogli o nie starać będąc już na miejscu.

Monika Ołów dodaje, że Ukraińcy w Polsce zarabiają jedynie trochę mniej niż Polacy.

Zatrzymać ich w naszym kraju może podwyżka płac. Jednak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak postuluje dalsze kroki: wprowadzenie ułatwień w osiedlaniu się Ukraińców w Polsce. Karty stałego pobytu powinny być wydawane w liczbie pracowników potrzebnych na rynku pracy. - My postulowaliśmy rozwiązanie, żeby ci, którzy są bądź byli i nie popełnili przestępstw, otrzymywali je z automatu - dodał rozmówca IAR.

Szacuje się, że obecnie w Polsce pracuje niemal milion Ukraińców. Większość z nich legalnie.

W kończącym się tygodniu Unia Europejska osiągnęła porozumienie dotyczące przepisów, które utorują drogę do zniesienia wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Chodzi o mechanizm, który ułatwi szybkie zawieszanie ruchu bezwizowego w przypadku nadużyć. Został on zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich. Teraz jeszcze muszą to zrobić unijni ministrowie i Parlament Europejski. Jeśli wszystkie procedury zakończą się szybko, to obywatele Ukrainy i Gruzji będą mogli od nowego roku już bez wiz wjeżdżać do Unii Europejskiej.

oprac. Monika Szafrańska

Tagi: ukraińcy, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2016

Pracownik"Zatrzymać ich w naszym kraju może podwyżka płac" krew mnie zaleje ! A czy naszym rodakom podwyższyliscie place zanim wyjechali ma zachód ? … Czytaj całość

09-12-2016

ZoriaLudzie opamietajcie się. Ukraińcy wnoszą do naszego budżetu 400 mln rocznie. Zdziwicie się kiedyś, jak bedziecie chcieli założyć firme i zatrudnić … Czytaj całość

09-12-2016

Wiktorim w Polsce mniej neobanderowców tym dla Polski lepiej.

Rozwiń komentarze (29)