Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa stowarzyszeniowa UE-Mołdawia. Parlament Europejski za ratyfikacją

0
Podziel się:

Za głosowało 535 eurodeputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Mołdawia. Parlament Europejski za ratyfikacją
(Parlament Europejski)

Podpisana 27 czerwca w Brukseli umowa przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu, zobowiązuje też to państwo do przeprowadzenia reform mających na celu wdrażanie unijnych standardów. Za głosowało 535 eurodeputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.

Mołdawia ratyfikowała umowę już na początku lipca, co pozwoliło na rozpoczęcie tymczasowego wdrażania zapisów o utworzeniu pogłębionej i całościowej strefy wolnego handlu (DCFTA) od 1 września. Pełne wejście w życie porozumienia wymagać będzie jeszcze ratyfikacji umowy przez wszystkie kraje unijne.

_ - Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej UE-Mołdawia jest dowodem uznania dla sukcesu reform politycznych i gospodarczych w Mołdawii, które (...) świadczą o determinacji tego kraju, by ostatecznie przystąpić do UE _ - oświadczył autor rezolucji PE w tej sprawie, litewski europoseł Petras Ausztreviczius.

W przyjętej rezolucji eurodeputowani wskazali, że umowa stowarzyszeniowa _ nie jest ostatecznym celem _ w relacjach Mołdawii i UE. Podkreślili, że wynikające z porozumienia zobowiązania muszą być przestrzegane w pełni i zaapelowali o przeprowadzenie kampanii informacyjnej, wyjaśniającej obywatelom Mołdawii korzyści płynące ze zbliżenia z Unią.

PE podkreślił również, że umowa stowarzyszeniowa obejmuje całe terytorium Republiki Mołdawii w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, a zatem także zbuntowany region Naddniestrza. Zdaniem eurodeputowanych UE powinna odgrywać większą rolę w poszukiwaniach trwałego rozwiązania zamrożonego konfliktu wokół Naddniestrza - separatystycznego regionu, który w 1990 roku jednostronnie ogłosił niepodległość.

Parlament ocenia, że działania Rosji na Ukrainie zmieniły porządek geopolityczny i miały wpływ również na relacje między Mołdawią a UE. Europosłowie wezwali Rosję do poszanowania terytorialnej integralności Mołdawii oraz europejskiego wyboru tego kraju. Potępili też wprowadzone przez Rosję embargo na import produktów z Mołdawii jako działanie zmierzające do destabilizacji regionu.

Polski eurodeputowany Andrzej Grzyb (PSL) podkreślił, że poparcie PE dla umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią to _ kolejny ważny sygnał wspierający proeuropejskie reformy, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Mołdawii, zaplanowanych na 30 listopada _. _ Ma to zasadnicze znaczenie dla kierunku, w jakim będzie zmierzać Mołdawia po tych wyborach - oświadczył Grzyb, który będzie obserwował mołdawskie wybory z ramienia europarlamentu. _

_ _

_ Jego zdaniem UE w konkretny sposób odpowiada na proeuropejskie reformy Mołdawii, _które są wdrażane mimo presji wywieranej przez Rosję". Przypomniał, że w tym roku przyznano temu państwu dodatkowe 131 mln euro ze środków na politykę sąsiedztwa, a od kwietnia ponad 300 tys. osób skorzystało z możliwości ruchu bezwizowego pomiędzy UE a Mołdawią.

Czytaj więcej w Money.pl
Obrady Zespołu ds. Realizacji Strategii Europa 2020 Polityka klimatyczno-energetyczna do 2030 r. to główny temat obrad..
Ocenili skutki sankcji UE i rosyjskiego embarga Eksperci wskazali które branże są najbardziej narażonymi na straty sektorami europejskiej gospodarki.
Cameron chce referendum. Zostać w Unii? Brytyjski premier David Cameron zapewnił przedsiębiorców, że sama decyzja o przeprowadzeniu referendum nie zaszkodzi gospodarce kraju i skali inwestycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)