Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia skupi się na imigracji. Wschód przegrywa

0
Podziel się:

Bruksela krytykowana za brak pomysłów w sprawie nielegalnych uchodźców, teraz zaczyna pracować nad strategią.

Unia skupi się na imigracji. Wschód przegrywa

Imigracja jest teraz w centrum dyskusji w Unii Europejskiej, sprawy Wschodu schodzą na dalszym plan. Do czerwcowego szczytu Wspólnota ma się głównie zajmować strategią dotyczącą przyjmowania uchodźców, walką z przemytnikami ludzi z Afryki i pomocą rozwojową. Tak wynika z dokumentu przygotowanego przez Unijną Radę. Tymczasem fala uchodźców rośnie. Ponad 5800 imigrantów uratowano w ciągu dwóch ostatnich dni na Morzu Śródziemnym - poinformowała włoska Straż Przybrzeżna.

Wiele spotkań ministerialnych, a także tych na niższym szczeblu - ambasadorskich i eksperckich w tym miesiącu i w przyszłym będzie poświęconych imigracji.

Unia Europejska krytykowana za brak pomysłów w sprawie nielegalnych uchodźców, którzy próbują się przedostać przez Morze Śródziemne, teraz rzuca prawie wszystkie siły na jeden odcinek i zaczyna pracować nad strategią. To odbędzie się kosztem spraw Wschodu, na przykład Ukrainy - przyznają unijni dyplomaci.

Według nich, przyszłość europejskich sankcji wobec Rosji też jest przesądzona. Zostaną one zapewne przedłużone do końca roku, bo już wcześniej uzgodniono, że są związane z wypełnieniem porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, ale na tym koniec.

Jeśli sytuacja będzie wyglądać tak jak obecnie, czyli bez znaczącej poprawy, ale nie będzie się pogarszać, to krajom domagającym się utrzymania restrykcji bardzo trudno będzie przekonać pozostałe państwa do jednomyślnej decyzji.

Fala uchodźców rośnie

Ponad 5800 imigrantów uratowano w ciągu dwóch dni na Morzu Śródziemnym - poinformowała w niedzielę włoska Straż Przybrzeżna. Premier Matteo Renzi ponownie skrytykował UE za niewystarczające zaangażowanie w operację w Cieśninie Sycylijskiej.

Na północ od stolicy Libii Trypolisu, skąd wypływają łodzie, ratownicy znaleźli na pokładzie pontonu ciała 10 imigrantów. Przypuszcza się, że zmarli oni z wyczerpania podczas rejsu.

Uratowani z dryfujących łodzi i pontonów uciekinierzy z Afryki zostali zabrani na pokłady jednostek kapitanatów włoskich portów, marynarki wojennej oraz statków handlowych, płynących w kierunku wybrzeży Sycylii i Kalabrii oraz wyspy Lampedusa.

Zdaniem włoskich ekspertów bilans ostatnich 48 godzin potwierdził po raz kolejny nasilenie się kryzysu imigracyjnego pomimo wzmocnienia unijnej operacji patrolowania Morza Śródziemnego, Tryton, w reakcji na rosnący exodus z wybrzeży Libii.

W sobotę przeprowadzono 17 operacji ratując 3700 osób, a w niedzielę udzielono pomocy 2150 uchodźcom.

Najwięcej nielegalnych imigrantów - 779 - przede wszystkim z krajów Afryki subsaharyjskiej, znajduje się na pokładzie włoskiego okrętu Bersagliere, który zacumuje w Reggio Calabria. Zgodnie z rozporządzeniem MSW Włoch zostaną oni rozwiezieni do ośrodków w różnych częściach kraju.

O większe zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu imigracyjnego zaapelował w niedzielę do UE premier Włoch Renzi. Trzeba odzyskać bardziej ludzką twarz w obliczu Unii, która mówi nam, co mamy zrobić w sprawie finansów i która jednocześnie jeszcze tydzień, dwa tygodnie temu nie zdawała sobie sprawy z tego, że Morze Śródziemne jest duszą tego kontynentu i że stoimy w obliczu największej morskiej migracji narodów - oświadczył.

Renzi zapytał podczas spotkania w Wenecji: Czy możliwe jest to, że Unia Europejska myśli, iż może pozostawić Włochy same sobie?. Szef włoskiego rządu podkreślił, że tragedie, podczas których ciężarne kobiety umierają w ładowniach statków, zamkniętych na klucz przez przemytników ludzi, powinny skłonić Europę do poważnego zaangażowania, by rozwiązać problem przerzutu ludzi i handlu nimi.

1 listopada 2014 roku UE uruchomiła operację patrolowania Morza Śródziemnego, którą koordynuje unijna agencja Frontex. Uczestniczy w niej 18 państw, a do dyspozycji są dwa samoloty obserwacyjne, pięć okrętów patrolowych, dwie łodzie patrolowe i śmigłowiec. Po niedawnej katastrofie kutra, w której zginęło kilkuset imigrantów, trzykrotnie zwiększono budżet tej operacji i ilość sprzętu. Strona włoska uważa jednak, że działania te są wciąż niewystarczające.

Czytaj więcej w Money.pl
Nielegalni imigranci zalewają Włochy W ciągu 4 dni Straż Przybrzeżna uratowała 8480 uchodźców z dryfujących łodzi i kutrów w Cieśninie Sycylijskiej.
Ukraińscy uchodźcy mogą uratować ZUS W zeszłym roku Ukraińcy złożyli ponad pięćdziesiąt razy więcej wniosków o przyznanie statusu uchodźcy niż w poprzednich latach. Rośnie też liczba zainteresowanych pracą i osiedlaniem się w Polsce.
130 km ogrodzenia na granicy. Gdzie stanie? Według ministra wzdłuż 274-kilometrowej granicy między Bułgarią i Turcją, gdzie latem ub.r. powstało 30-kilometrowe ogrodzenie z drutu kolczastego, należy dobudować dalszych 131 kilometrów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)