Notowania

E-booki będą tańsze. Unia chce obniżyć VAT nawet do zera

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. gospodarczych i monetarnych zagłosowała w środę za obniżeniem stawki VAT na książki elektroniczne i publikacje online. W UE standardowa minimalna stawka na e-publikacje wynosi 15 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ActuaLitte/Flickr/CC BY-SA 2.0)

W myśl nowych przepisów kraje będą mogły obłożyć je nawet zerowym VAT-em.

Zdaniem europosłów państwa członkowskie UE powinny mieć możliwość nałożenia niższej stawki podatku VAT na e-booki oraz publikacje online, takie jak dostępne w sieci wydania gazet i magazynów prasowych. Obecnie w Polsce podatek VAT na drukowane książki wynosi 5 proc. natomiast wydania elektroniczne, w tym tzw. e-booki, są objęte 23-procentową stawką.

Europosłowie opowiadają się za znacznym obniżeniem cen elektronicznych książek i gazet.

- Chcemy, żeby kraje UE mogły same zadecydować, czy chcą nałożyć na książki elektroniczne oraz publikacje internetowe niższą 5-procentową lub nawet zerową stawkę VAT. Obecnie standardowa minimalna stawka na e-publikacje w UE wynosi 15 proc. Jak dotąd książek elektronicznych nie można było obłożyć niższym podatkiem niż 5 proc., takim, jaki obowiązuje w odniesieniu do książek papierowych, bo ich sprzedaż traktowana była jak sprzedaż usług online. To się teraz zmieni - tłumaczył belgijski europoseł Tom Vandenkendelaere z grupy Europejskiej Partii Ludowej, sprawozdawca raportu na ten temat.

- Rynek książek elektronicznych w ciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinął i zyskał na znaczeniu. Dzisiaj nie ma sensu stosowanie podwójnych standardów dla wydań online czy drukowanych. Dzięki nowym przepisom kraje UE będą mogły obniżyć stawkę VAT, a tym samym cenę książek i gazet elektronicznych. Z kolei niższe ceny ułatwią autorom, wydawnictwom oraz sprzedawcom książek dotarcie do czytelników nie tylko w księgarniach, lecz także drogą internetową - dodał Vandenkendelaere.

Obniżenie stawek VAT dla wydawnictw elektronicznych to jedno z zobowiązań Komisji Europejskiej w ramach strategii UE dotyczącej wspólnego rynku cyfrowego oraz część działań w kierunku zbudowania jednolitego unijnego obszaru VAT. UE chce wprowadzić minimalne stawki podatkowe oraz wspólne dla UE zasady nakładania podatków, co ma pobudzić konkurencyjność w granicach Wspólnoty. Kraje członkowskie będą mogły ponadto same zdecydować o nałożeniu własnych stawek krajowych VAT powyżej unijnego minimum.

Tagi: e-booki, wiadomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2017

gośćJestem za zerową wypłatę dla euroosłów!

04-05-2017

lukaVAT szczególnie to nic innego jak bandycki haracz nałożony przez biurokrację na ludzi pracujących i tworzących PKB. Trzeba przecież utrzymać 75 % … Czytaj całość

04-05-2017

RICWAT TO PODATEK Z SUFITU POWINIEN BYC TYLKO PODATEK OD WYNAGRODZEN 15 PROC I KONIEC KROPKA POZOSTALE POWINNY BYC DOBROWOLNE

Rozwiń komentarze (4)