Notowania

wirus eboli
07.10.2014 12:31

Wirus Eboli. KE żąda wyjaśnień od Hiszpanii ws. zakażenia

Komisja Europejska zażądała we wtorek wyjaśnień od Hiszpanii w celu ustalenia niedociągnięć w jej systemie ochrony zdrowia, które umożliwiły zarażenie się wirusem eboli przez pielęgniarkę w szpitalu w Madrycie. Powiadomił o tym rzecznik KE Frederic Vincent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European Commission DG ECHO)

Unijna instytucja zażądała wyjaśnień w celu ustalenia niedociągnięć w jej systemie ochrony zdrowia, które umożliwiły zarażenie się wirusem przez pielęgniarkę w szpitalu w Madrycie. Powiadomił o tym rzecznik KE Frederic Vincent.

_ Komisja Europejska wysłała komunikat hiszpańskiemu Ministerstwu Zdrowia w celu otrzymania wyjaśnień _ - powiedział rzecznik. Dodał przy tym, że KE _ nie jest zaniepokojona _ przypadkiem z Hiszpanii, ponieważ rozszerzenie się wirusa _ w Europie pozostaje wysoce wątpliwe _.

Vincent zauważył, że _ jest oczywiste, że gdzieś był problem _, jako że _ oczekuje się od państw członkowskich wdrożenia określonych procedur na szczeblu krajowym, skoordynowanych z Brukselą, w celu zapobieżenia przedostania się wirusa na terytorium Europy _.

KE, jak dodał, liczy na to, że Hiszpania zdoła przesłać w środę pierwsze wyjaśnienia do Komitetu ds. bezpieczeństwa sanitarnego. Komitet, który zajmuje się koordynacją i wymianą informacji, zbiera się każdego tygodnia w związku z ebolą. Najbliższe spotkanie w środę będzie poświęcone przypadkowi z Hiszpanii - poinformował rzecznik KE.

Wskazał, że konieczne jest _ prześledzenie całej historii _ tego przypadku; co może zabrać czas i że również potrzebują go same władze hiszpańskie, by zrozumieć, co się wydarzyło.

Choroba pielęgniarki jest pierwszym poza Afryką Zachodnią przypadkiem zarażenia ebolą. Kobieta opiekowała się cierpiącym na ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu się w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września.

Pielęgniarka zgłosiła się do szpitala po raz pierwszy już 30 września, ale jej objawów nie uznano wówczas za wystarczające do postawienia diagnozy i nie została hospitalizowana. Następnie po niecałym tygodniu wstępne testy wykazały u niej chorobę, o czym oficjalnie powiadomiło w poniedziałek hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wirus eboli, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz