Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukranie. Nowa szefowa unijnej dyplomacji zabiera głos

0
Podziel się:

Federica Mogherini poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska.

Wojna na Ukranie. Nowa szefowa unijnej dyplomacji zabiera głos
(US Department of State/wikimedia)

Federica Mogherini, w wywiadzie dla _ Sueddeutsche Zeitung _ poddała w wątpliwość skuteczność sankcji nałożonych na Rosję i wyraziła obawę, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska.

_ Faktem jest, że sankcje wpływają na rosyjską gospodarkę i że rosyjskie kierownictwo oraz jego otoczenie odczuwają ich skutki _ - powiedziała Mogherini w rozmowie, która ukazała się we wtorkowym wydaniu gazety._ - Nie znamy jednak odpowiedzi na pytanie, czy Moskwa zmieni z tego powodu swoją politykę _ - zauważyła szefowa unijnej dyplomacji. Mogherini udzieliła wywiadu _ SZ _ i pięciu innym gazetom europejskim z okazji objęcia stanowiska w Brukseli.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie Mogherini powtórzyła, że _ tak zwane wybory _ w Donbasie są nielegalne i nie zostaną uznane. Włoska polityk zaznaczyła, że w relacjach z Moskwą - nawet w sytuacjach, które można jednoznacznie interpretować jako eskalację - jest gotowa _ chwytać się wszystkich możliwych sposobów dyplomatycznych _.

Jak zaznaczyła, Moskwa reagując na wybory we wschodniej Ukrainie Moskwa nie posłużyła się formułą _ uznanie _ lecz oświadczyła jedynie, że _ respektuje _ ich wynik. _ - To stwarza nam pewne pole manewru _ - oceniła. Podkreśliła, że w języku dyplomacji pomiędzy pojęciem _ uznać _ a _ respektować _ jest bardzo duża różnica.

Mogherini powiedziała, że najbardziej obawia się, iż po wyborach w Donbasie porozumienie z Mińska może całkowicie stracić na znaczeniu. _ - Musimy policzyć nie do tysiąca, ale do stu tysięcy, zanim uznamy proces miński za fiasko _ - ostrzegła.

Jej zdaniem zanim odrzucimy proces polityczny, który stworzył pewne nadzieje, musimy zastanowić się dwa, a nawet trzy razy. Jak zaznaczyła, należy stworzyć _ odpowiednie ramy _ aby ustalenia z Mińska przyniosły rezultaty. To leży w interesie tak Ukraińców, jak i Rosjan, a także UE. _ - Nie można zaprzeczyć, że dziś jest to jeszcze trudniejsze niż dwa dni temu _ - przyznała szefowa unijnej dyplomacji.

Mogherini oceniła pozytywnie _ centralną rolę _ odgrywaną w polityce europejskiej przez Niemcy. Zastrzegła jednak, że nie oznacza to, iż pozostałe 27 państwa UE są mniej ważne. Jej zdaniem Bruksela powinna być _ kraterem, do którego wpływa strumień utworzony z narodowych pomysłów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nasilają się ataki separatystów. Trwa ostrzał Separatyści wciąż naruszają formalne zawieszenie broni. W wyniku ich ostrzałów w ciągu ostatniej doby zginął jeden ukraiński żołnierz.
Mocna opinia: Rosja i NATO grają w ping-ponga Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją powiedział, że manewry rosyjskiego lotnictwa można uznać za reakcję Moskwy na działania NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu.
NATO ostrzega: Rosyjscy żołnierze nadal na wschodzie Ukrainy. A Putin na to... Prezydent Rosji przekonuje, że nie zależy mu na odbudowie imperium. Krytykuje również politykę zagraniczną USA i wspomnia o... Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)