Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zniesienie wiz dla Ukraińców. Rada UE zatwierdza nowe przepisy

257
Podziel się:

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie UE zatwierdzili w czwartek zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do UE. Ta decyzja wstrząśnie rynkiem pracy w Polsce.

Zniesienie wiz dla Ukraińców. Rada UE zatwierdza nowe przepisy
(LECH MUSZYNSKI/REPORTER)

Po wejściu w życie regulacji Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

- Przyjęcie tych regulacji to ważne wydarzenie, które pozwoli na wzmocnienie więzi pomiędzy społeczeństwem ukraińskim i Unią - oświadczył w czwartek minister spraw wewnętrznych sprawującej prezydencję Malty Carmelo Abela.

Jak zaznaczył, decyzja ta mogła zostać podjęta dzięki reformom wdrożonym przez władze w Kijowie dotyczącym migracji, porządku publicznego i bezpieczeństwa, relacji zewnętrznych oraz praw podstawowych. - Co więcej, zmieniony mechanizm zawieszania ruchu bezwizowego przyjęty ostatnio przez UE umożliwia Unii zawieszenie liberalizacji, jeśli wystąpiłyby poważne problemy dotyczące migracji czy bezpieczeństwa na Ukrainie - dodał Abela.

Formalnie przyjęta w czwartek regulacja to nowelizacja rozporządzenia wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu. Dzięki zmianom Ukraina została przeniesiona z aneksu I (czyli krajów, których obywatele muszą starać się o wizy Schengen) do aneksu II (krajów z ruchem bezwizowym).

Prosta zmiana, duże wyzwanie

Ta prosta zmiana była poważnym wyzwaniem politycznym dla UE, na którą Ukraińcy zabiegający o liberalizację musieli czekać kilka lat. Ostatnią przeszkodą, która opóźniała ostateczne zatwierdzenie rozporządzenia, były wybory prezydenckie we Francji.

W Brukseli panowała obawa, że wejście w życie przepisów ułatwiających Ukraińcom wjazd do UE może być wykorzystywane przez eurosceptyczną kandydatkę we francuskich wyborach prezydenckich, szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, jednak kraje UE zwlekały z decyzją. Pomimo pozytywnych rekomendacji KE, decyzja została zablokowana w Radzie UE na kilka miesięcy, głównie ze względu na stanowisko Niemiec i Francji. Sprawa liberalizacji wizowej dla wschodniego sąsiada UE związana była z problemem zniesienia wiz dla obywateli Turcji i stała się zakładnikiem obaw związanych z imigracją.

W razie problemów, przepisy będzie można zmienić

Aby uspokoić te obawy, kraje UE postanowiły zmienić zasady zawieszania porozumień o ruchu bezwizowym z krajami trzecimi, co ma umożliwić przywracanie obowiązku wizowego np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów z danego kraju, wzrostu liczby nieuzasadnionych wniosków o azyl, pogorszenia współpracy z krajem trzecim i poważnego ryzyka dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego. Od przyjęcia tych przepisów uzależniono decyzję o zniesieniu wiz dla Ukraińców oraz dla Gruzinów.

Regulacje te udało się uzgodnić dopiero w grudniu 2016 roku, a weszły one w życie w tym roku, co otworzyło drogę do liberalizacji wizowej dla Ukrainy i Gruzji. Gruzini mogą jeździć do UE bez wiz od 28 marca.

Z kolei rozporządzenie w sprawie ruchu bezwizowego z Ukrainą negocjatorzy europarlamentu oraz krajów członkowskich uzgodnili pod koniec lutego. Na początku kwietnia porozumienie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

Teraz nowelizacja rozporządzenia musi jeszcze zostać podpisana i opublikowana w dzienniku urzędowym UE. W życie wejdzie 20 dni później. Liberalizacja może odciążyć polskie konsulaty na Ukrainie, bo nasze placówki wydawały Ukraińcom rekordową liczbę wiz każdego roku.

Regulacje mają wejść w życie w 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE.

Decyzja PE o zniesieniu wiz dla Ukraińców wstrząśnie naszym rynkiem pracy - pisaliśmy na początku kwietnia. - Zacznie się ostra rywalizacja między naszymi legalnymi ofertami pracy, a dużo lepiej płatnymi możliwościami zatrudnienia w szarej strefie w UE. Niestety w bezpośrednim starciu na pieniądze jesteśmy tu bez szans - oceniał dla WP money Andrzej Kubisiak z Work Service.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(257)
Krzysztof
7 lat temu
To ze te hordy ukrainskie beda mogly nbez wiz wjazdzac do Polski,jest zla wiadomoscia dla Polakow.Oni sie powinni wpierw ucywilizowac,przeprosic Polske i Polakow za zbro=dnie UPA,wyrzec tej ideologii a nie ja budowac i wzmacniac,jak to robia obecnie.Stawianie pomnikow OUN-UPA,nie jest chyba przejawem tego wszystkiego?
ukrainiec
7 lat temu
ja walczyłem kiedyś nie z takimi wariatami jak jedrasy ale to było dawno temu ha ha
Maria,
7 lat temu
Super ,walić Polskę wszędzie lepiej, gratuluje Ukraińcom,
patriota
7 lat temu
To idę szukać hord Gruzinów zalewających nasz kraj. A może i Grigorij Saakaszwili z nimi przyjedzie? Razem z Szarikiem...
Rumburak
7 lat temu
No proszę, kiedy my zalewaliśmy zachodnie rynki pracy, to mieliśmy pretensje, że niskie stawki, źle nas traktują, i w ogóle o co im chodzi. Teraz, kiedy taką samą szansę mają Ukraińcy, podnosimy larum. Był czas na podniesienie kwalifikacji, naukę języka, znalezienie lepszej pracy. A szparagi Ukrainiec będzie zbierał tak samo albo i lepiej, niż Polak, za mniejsze pieniądze i bez narzekania.
...
Następna strona