Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Unijny pakiet klimatyczny przyjęty. Do 2030 roku emisje mają spaść o 55 proc.

19
Podziel się:

W środę Komisja Europejska przyjęła pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają być zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Chodzi o szereg regulacji, które zmniejszą emisję gazów cieplarnianych o 55 proc. w stosunku od 1990 do 2030 roku.

Unijny pakiet klimatyczny przyjęty. Do 2030 roku emisje mają spaść o 55 proc.
Flags of Europe or European Flag is the symbol of Council of Europe Coe and The European Union EU as seen in the Belgian capital Brussels in front of modern architecture high buildings with glass and steel construction the Le Berlaymont building, European Commission headquarters. October 17, 2019 - Brussels, Belgium (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bESiuDYR

"Osiągnięcie tych redukcji emisji w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie dla Europy, która do 2050 r. stanie się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu i urzeczywistni Europejski Zielony Ład" - napisano w oświadczeniu KE.

Już teraz postanowiono, że na terenie Unii Europejskiej do 2030 roku wartość emisji gazów cieplarnianych ma spać o 50 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku.

Co znajdziemy w przyjętych przepisach? zaostrzenie unijnego systemu handlu emisjami oraz zastosowanie go w nowych sektorach, nacisk na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, szybsze wprowadzenie niskoemisyjnych pojazdów oraz zmiany w polityce podatkowej, dostosowując ją do celów Europejskiego Zielonego Ładu

bESiuDYT
Zobacz także: Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"

Jednym z konkretów przedstawionych przez UE jest obniżenie ogólnego pułapu emisji i zwiększenie rocznego tempa ich redukcji. Dodatkowo, Komisja chce stopniowo wycofywać bezpłatne uprawnienia do emisji dla branży lotniczej oraz dostosować lotnictwo międzynarodowe do światowego mechanizmu kompensacji i redukcji dwutlenku węgla.

Jak sugeruje Komisja Europejska, aby wspomóc niemałe wydatki związane z klimatem w budżecie UE, każde z państw członkowskich powinno przeznaczyć całość dochodów z handlu uprawnieniami do emisji na projekty klimatyczne.

bESiuDYZ

- Do 2035 r. UE powinna dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej w sektorach użytkowania gruntów, leśnictwa i rolnictwa, co dotyczy również emisji rolniczych innych niż CO2, takich jak emisje pochodzące ze stosowania nawozów i od zwierząt gospodarskich - proponuje również KE. Zaznaczono przy tym, że państwo członkowskie również ponoszą odpowiedzialność za usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery.

Pakiet klimatyczny jest obecnie propozycją, która będzie jeszcze oceniana przez Radę Unii Europejskiej. i Parlament Europejski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiuDZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
BartekL
3 miesiące temu
To samo co w tv pierdoły do odwracania uwagi od tego co ważne Unijny pakiet klimatyczny przyjęty. Do 2030 roku emisje mają spaść o 55 proc. Polska gospodarka zostanie zarżnięta jak również domowe budżety Na opłaty za energię będziemy płacić od 100 do nawet 300 % więcej. Ceny towarów wzrosną o tyle samo. TO JEST WAŻNE A NIE TO PIERDOŁY Z TV !!! Dla krajów starej uni to raj - zasypią nas swoimi śmieciowym towarem bo Polskich firm już nie będzie zostaną już
Kolox
4 miesiące temu
My bedziemy zaciskac pasa, placic za co2, wydawac miliardy na ekologie a takie Chiny i USA beda to miec w d... czemu my mamy za to placic???
krolgolisza
4 miesiące temu
Jestem za transformacją i redukcją gazów cieplarnianych, ale z głową. I tak uważam że większy kłopot będziemy mieli z żarciem plastiku np w rybach, innych zwierzętach czy roślinach.
bESiuDZv
Ja12985teji
4 miesiące temu
A następnie nawiedzeni z PO i KO będą głosić jak to w Polsce za czasów rządów PiS wzrosły ceny.
Wer
5 miesięcy temu
Ile Polska do tego dopłaci i ile zarobią naczyń Niemcy? Takbtylko pytam, Jaki wpływ będzie to miało na klimat? Skoro Chiny prawie codziennie otwierają nowe kopalnie węgla