Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK bierze na celownik Fellowes Polska. Zmowa cenowa na rynku urządzeń biurowych?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Fellowes Polska. Spółka mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Fellowes Polska (Fot: Jan Bielecki/East News)

UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibie spółki, podczas którego zdobył dowody świadczące o możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, w tym zmowy cenowej.

- Mamy dowody, że przedsiębiorca już od 2011 r. narzucał swoim kontrahentom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń biurowych w internecie - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu.

- Taka praktyka powoduje, że zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy mogli płacić drożej za sprzęt biurowy Fellowes niż w warunkach uczciwej konkurencji - dodaje Chróstny.

Obejrzyj też: UOKiK poszukuje sygnalistów. I zapewnia anonimowość

Z dokumentów, które zdobył UOKiK, wynika też, że oprócz ustalania cen mogło dojść do dyscyplinowania sprzedawców, którzy chcieli sprzedawać produkty taniej, za co groziło im odebranie rabatów.

UOKiK przypomina, że zmowy cenowe należą do najpoważniejszych naruszeń konkurencji. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Fellowes Polska jest autoryzowanym dystrybutorem produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: uokik, fellowes polska, zmowa cenowa, gospodarka, wiadomości, kontrola
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

???Gdyby się zmówili z innymi firmami to co innego, ale nigdy nie zrozumiem, dlaczego producent nie ma prawa ustalić minimalnej ceny sprzedaży swojego … Czytaj całość

27-02-2020

ZzzTutaj chodzi o to, że producent zawiera umowy z firmami partnerskimi i tylko przez te firmy klient może zakupić produkt. Pewnie umowy są tak … Czytaj całość

27-02-2020

123Ty rozumiesz dobrze, to autor chyba nie przeczytał swojego tekstu i nie opisał istoty problemu. Wniosek, artykuł jest do bani.

Rozwiń komentarze (3)