Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK sprawdza, czy nie było zmowy na rynku sprzętu biurowego. Było przeszukanie w siedzibie firmy Fellowes Polska

1
Podziel się:

UOKiK przeszukał siedzibę Fellowes Polska - przedsiębiorcy sprzedającego sprzęt biurowy. Miało to związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy na tym rynku nie doszło do zmowy.

UOKiK wszedł do siedziby firmy Fellowes, która sprzedaje sprzęt biurowy
UOKiK wszedł do siedziby firmy Fellowes, która sprzedaje sprzęt biurowy (Fotolia)
bECsTeXV

Pod koniec marca urząd przeszukał siedzibę Fellowes Polska, przedsiębiorcy zajmującego się wprowadzaniem na polski rynek urządzeń biurowych. Przeszukanie miało związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku niszczarek.

- Stale monitorujemy różne sektory i analizujemy dostępne informacje. Postępowanie wyjaśniające wszczęliśmy, ponieważ zainteresowały nas ceny odsprzedaży hurtowej i detalicznej różnych typów niszczarek jednej marki. Mamy podejrzenia, że mogło dojść do porozumienia pionowego, polegającego na ujednolicaniu cen odsprzedaży – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

bECsTeXX

Dodał, że UOKiK obawia się, że dystrybutor niezgodnie z prawem narzucał ceny hurtowe i detaliczne swoim kontrahentom.
- Takie praktyki zawsze mają negatywny wpływ na konkurencję, jednocześnie odczuwalne są silnie przez portfele konsumentów – wyjaśnił Niechciał.

Zobacz także: Obejrzyj: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Jednym z dowodów jest "Umowa o współpracy handlowej", którą podpisywała spółka Fellowes Polska z kontrahentami. Zawierała ona postanowienie stanowiące, że sprzedaż niszczarek po określonych cenach lub nieprzestrzeganie polityki handlowej przedsiębiorcy będzie skutkowało niewypłaceniem wypracowanych przez kontrahentów rabatów. Sugerowało to, że przedsiębiorca dyscyplinuje swoich kontrahentów.

bECsTeYd

Zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej będzie szczegółowo analizowany. Urząd podejmie decyzję, czy i komu mogą zostać postawione konkretne zarzuty.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które urząd stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że dany podmiot posiada istotne dowody. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych.

bECsTeYe

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Postępowanie wyjaśniające jest pierwszym etapem działań UOKiK. Prowadzone jest ono w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECsTeYy
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(1)
JK
2 lata temu
A może by UOKiK sprawdził czy nie ma zmowy cenowej na rynku producentów opon, bo nie widzę realnego powodu aby opony R18 były dwa razy droższe niż R16