Notowania

UOKiK ujawnił zmowę. W tle kwestia zrzutów szczepionek

Prawie 2,7 mln zł. kary będzie musiało zapłacić sześciu przedsiębiorców, którzy świadczyli usługi lotniczego zrzutu szczepionek dla lisów. Zdaniem UOKiK zawarli zmowę przetargową pod fasadą konsorcjum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
2,7 mln zł kary będzie musiało zapłacić 6 przedsiębiorców, którzy świadczyli usługi lotniczego zrzutu szczepionek dla lisów. (Fot: East News)

- Nadeszły gorsze czasy na rynku, ale zamiast walczyć o umowy, przedsiębiorcy postanowili się zmówić. Ustalili, że nie będą konkurować i podzielili zyski - wyjaśnia wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Sześciu przedsiębiorców świadczyło usługi lotniczego zrzutu szczepionek dla lisów. To, jak tłumaczy Urząd, najskuteczniejsza metoda walki ze wścieklizną. Inspektoraty weterynarii nie miały szans wybrać najkorzystniejszej oferty, bowiem działające na rynku firmy zawarły porozumienie.

- To instytucje finansowane ze środków publicznych, więc negatywne skutki porozumienia odczuli wszyscy podatnicy - mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

W zmowie swój udział miały: Airbus Poland (dawniej PZL "Warszawa-Okęcie") z Warszawy, Adriana Aviation z Watorowa, Aeroklub Podhalański z Łososiny Dolnej, Aeroklub Ziemi Lubuskiej z Zielonej Góry, Blue Star i Gwiazda PPHU - obaj z Pruszcza Gdańskiego.

Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF.
Wirus ASF w Polsce. Minister Ardanowski zapowiada drakońskie ustawy

- Dowody zdobyte przez UOKiK jednoznacznie wskazują, że przedsiębiorcy zawarli porozumienie, w którym wspólnie uzgodnili warunki startu w przetargach na zrzut szczepionek dla lisów organizowanych przez Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii (WIW). Ustalili, że nie będą ze sobą konkurować i złożą wspólne oferty. Jeśli któryś z nich chciał samodzielnie ubiegać się o zamówienie lub zostać podwykonawcą innego podmiotu, musiał uzyskać zgodę pozostałych. Za złamanie ustaleń groziła wysoka kara umowna, nawet milion złotych - wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Straty mogły być tym większe, że zmowę zawarła większość przedsiębiorców zdolnych do świadczenia usługi zrzutu szczepionek z samolotów - informuje Urząd. Uczestnicy zmowy mieli w przetargach zazwyczaj tylko jednego konkurenta – konsorcjum złożone z dwóch innych spółek.

Od 2014 roku wirus ASF dziesiątkuje hodowle trzody chlewnej w Polsce
Dodatkowe uprawnienia dla myśliwych. Senat przyjął specustawę w sprawie walki z ASF

Jak czytamy w oświadczeniu UOKiK, w 2014 r. uczestnicy tego paktu wyeliminowali między sobą konkurencję i nie konkurowali ze sobą we wszystkich 12 przetargach organizowanych przez Inspektoraty na terenie całego kraju. W 2015 r. wystąpili wspólnie w dziewięciu na 10 przetargów na usługę zrzutu szczepionki.

UOKiK nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 2,7 mln zł.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2020

status kwoNo i prawidłowo. Tak działa wolny rynek.

20-01-2020

DziadekAerokluby to trepiarskie interesy... oszusci i zlodzieje...

20-01-2020

aifamW Krakowie jest to samo i nikt nic ???

Rozwiń komentarze (6)