Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

UOKiK z nowymi uprawnieniami. Będzie nowelizacja ustawy

109
Podziel się:

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zostanie poddana poważnemu liftingowi. Nowe przepisy są konieczne ze względu na unijną dyrektywę ECN+. Nowelizacja przewiduje m.in. ściślejszą współpracę organów antymonopolowych.

UOKiK z nowymi uprawnieniami. Będzie nowelizacja ustawy
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów będzie nowelizowana. Szczegóły poznamy wkrótce (UOKiK, UOKiK)

Organy powołane do ochrony konkurencji państw członkowskich mają zyskać dodatkowe uprawnienia, by skuteczniej egzekwować prawa - przewiduje Dyrektywa PE i Rady (Dyrektywa ECN+). Polski urząd antymonopolowy - UOKiK - musi się dostosować, choć prezes Tomasz Chróstny zapewnia, że część założeń tej dyrektywy jest już obecna w polskim prawie.

Czeka nas zatem nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Program łagodzenia kar

Ważne zmiany dotyczą programu łagodzenia kar leniency. Jedną z nich ma być wyłączenie lub złagodzenie odpowiedzialności karnej dla osób fizycznych działających na rzecz przedsiębiorcy, który skorzystał z tego programu. Gra toczy się o wysoką stawkę, bo zmiana ma pozwolić na skuteczniejszą walkę ze zmowami przetargowymi.

Obecnie udział w nich jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności, co może zniechęcać do przyznania się do udziału w niedozwolonym porozumieniu przed Prezesem UOKiK.

Zobacz także: Prezes UOKiK: nie uwzięliśmy się na Biedronkę

UOKiK łatwiej wejdzie do mieszkania

Dyrektywa, a w ślad za nią nowelizacja ustawy, wprowadza zmiany dotyczące przeszukań. Wprawdzie od ponad 20 lat prezes UOKiK ma prawo do przeszukania lokali mieszkalnych, ale nadal są pewne wątpliwości w rozumieniu przepisów. Nowelizacja ma usunąć wszystkie niejasności.

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy polegają na doprecyzowaniu, że czynności te przeprowadzane są wspólnie przez funkcjonariuszy policji i pracowników urzędu – w tej chwili przepis mówi o przeszukaniu prowadzonym przez policję, w którym może być obecny pracownik UOKiK.

Kary pieniężne nakładane na nowych zasadach

Zmieni się również sposób nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców, którzy nie współpracują z Prezesem UOKiK na etapie gromadzenia materiału dowodowego lub też przekazują nieprawdziwe informacje. Dotychczas za te praktyki groziła sankcja do równowartości 50 mln euro. Po zmianie ustawy ma to być kara do 3 proc. obrotu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Zmiana jest spowodowana wymogami dyrektywy, która nakazuje, aby sankcje pieniężne za te konkretne naruszenia były nakładane proporcjonalnie do światowego, całkowitego obrotu przedsiębiorstw.

Dyrektywa wprowadza również okresowe kary pieniężne. Zgodnie z projektem ustawy mają one wynosić do 5 proc. dziennego obrotu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym ich nałożenie. Projekt ustawy zakłada, że sankcje te będą groziły m.in. za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji Prezesa UOKiK lub związanych z nimi wyroków sądowych.

O kierunku nowelizacji prezes Tomasz Chróstny będzie 2 marca rozmawiał na wspólnej konferencji UOKiK i Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
grafik
3 lata temu
Ważne zmiany dotyczą programu łagodzenia kar leniency.. to po jakiemu? Bo nie po polsku
dudi
3 lata temu
Mamy armię służb do nękania własnych obywateli , nie mamy armii do obrony kraju ! Szuka się wrogów wewnątrz państwa i mydli się nimi oczy jak to władza walczy o dobro narodu .
Gryfwald
3 lata temu
Urzędnicy bez wyobraźni znów zarzucą nas toną martwych dokumentów i procedur. Tak to jest jak urzędnicy narzucają reguły, beznadzieja
suweren
3 lata temu
milicjant do mojego mieszkania nie wejdzie bez nakazu a urzednik co najwyzej na klatce schodowej
Rtv
3 lata temu
Kolejne zagrywki pisowatych. Teraz Unia się zasłaniają.
...
Następna strona