Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Upały w Polsce. Pracodawca musi zapewnić zimne napoje. To nie wszystko. Sprawdź, co jeszcze

16
Podziel się:

Upalna pogoda nie zwalnia niestety z obowiązku pracy. Narzuca jednak szereg obowiązków na pracodawcę. Pracownicy muszą mieć stały dostęp do zimnych płynów. Nie jest to jedyne zalecenie Państwowej Inspekcji Pracy.

Upały w Polsce. Pracodawca musi zapewnić zimne napoje. To nie wszystko. Sprawdź, co jeszcze
(East News, Wojtek Laski)

W trackie upałów pracodawcy muszą zapewnić pracownikom darmowe zimne napoje w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28 stopni, a na zewnątrz 25 stopni.

Dodatkowo, w przypadku pracy "brudzącej" lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, pracodawca ma obowiązek zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

Państwowa Inspekcja Pracy zaleca także korzystanie w tym czasie z klimatyzacji. Oczywiście klimatyzacja nie może powodować przeciągów ani być skierowana bezpośrednio na pracowników.

Zobacz także: Postawił dwa domy. Koszty? Nie płaci żadnych rachunków

W przypadku pracowników, którzy pracują w większym wymiarze niż osiem godzin, PIP zaleca skrócenie czasu pracy. W takim wypadku zmiany grafiku nie mogą być podstawą obniżenia pensji.

Jeżeli jest to możliwe, można zamienić tak grafik, żeby część obowiązków mogła zostać wykonana w innej porze dnia.

PIP zaleca także, żeby w trakcie upałów i temperatur przekraczających 30 stopni w pomieszczeniu, nie zatrudniać młodocianych pracowników oraz zwrócić szczególną uwagę na pracujące kobiety, które karmią piersią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Stasta
2 lata temu
U mnie w pracy ( sklep odzieżowo-obuwniczy ) temperatura sięga 38 stopni. Nie ma klimatyzacji. Na sklepie o powierzchni 500m² jest jeden wiatrak. Nie mamy zapewnionej żadnej wody ani dodatkowej przerwy. Pot po ... spływa dosłownie i w przenośni.
Malina
2 lata temu
U mnie w pracy są super warunki. Mamy dostępną cisowianke i każdy może brać ile chce. Gazowana, lekko, bez, co kto woli.
Zofia
2 lata temu
Zapraszam PIP do szkół, gdzie nie ma nigdy żadnej wody. Mamy pić z kranu.
zupeł.
2 lata temu
U nas w urzędzie szefowa powiedziała "jest kran z zimną wodą w toalecie, więc napoje macie". I tak się skończyło, to że woda niezdatna do picia, bo kran z wodą techniczną niczego nie zmieniło.
Maja
2 lata temu
W biurze w socjalnym mamy butelki z cisowianką, do tego szef założył klimatyzację, narzekać nie możemy. No chyba że na ból gardła, bo ta klima jednak trochę wieje.