Notowania

USA kupią od Polski trotyl. 100 mln dol. za 20 tys. ton

Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikimedia)
Trotyl dla USA powstaje w Bydgoszczy, w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem. (Fot: Pit1233/Wikimedia/CC0)

Stany Zjednoczone zakupią do końca 2022 roku ponad 20 tys. ton polskiego trotylu o wartości ok. 100 mln dol. na potrzeby uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych, poinformowała spółka Pol-Mare.

Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu MK 84 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych trwa od dwóch lat. Dotychczasowe efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas trwającego w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

- W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę pocisków w ramach programu MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych - powiedział David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, cytowany w komunikacie.

Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu w halach produkcyjnych General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej, powstało kilkadziesiąt tysięcy pocisków lotniczych.

Gwiazdowski o Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Mówią, że nie ma dobrej produkcji"

- Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę - powiedział prezes Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski, cytowany w komunikacie.

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Pojedynczy skład liczy ponad 70 kontenerów.

"Załadunek tego typu materiałów wiąże się ze ścisłymi procedurami bezpieczeństwa i zaangażowaniem określonych służb. Wszystkie kontenery na statku muszą się znaleźć w ciągu maksymalnie 6 godzin" - powiedział Krzysztof Pałucha z firmy Pol-Mare, odpowiadającej za logistyką. Tego typu ładunek może być przewożony wyłącznie pod amerykańską banderą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

WafelCos tanio oddany ten trotyl, 20 zl/ kg. Taniej niz ser w sklepie

04-09-2019

AnnaSprzedajemy kilogram trotylu za 5 dolarów. A skażenie wody, ziemi i powietrza.

04-09-2019

ndfmProdukcja trotylu to bardzo brudny proces ,skażenie natury bardzo duże ,zaden kraj tego produkować nie chce z tego powodu.

Rozwiń komentarze (19)