Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

USA uciekają przed bankructwem. Joe Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia

47
Podziel się:

Limit zadłużenia Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 480 mld dolarów. Taki będzie skutek podpisanej przez amerykańskiego prezydenta ustawy, która ma uchronić USA przed groźbą bankructwa. Bez tej ustawy istniało realne ryzyko, że amerykańskiej administracji nie starczyłoby do końca roku pieniędzy.

USA uciekają przed bankructwem. Joe Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia
USA uciekają przed bankructwem. Joe Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia (PAP, )

Limit zadłużenia USA wzrośnie o 480 mld dolarów do wysokości 28,5 bln dolarów. We wtorek zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów, a wcześniej Senat USA, opowiedziały się za takim właśnie rozwiązaniem. Teraz tę decyzję przypieczętował

USA podnoszą limit zadłużenia, by uniknąć bankructwa

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br. Gdyby nie udało się przeprowadzić całej procedury, 18 października Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu niewypłacalności - ostrzegał Departament Skarbu.

Zobacz także: "Oszustwo budżetowe". Były minister finansów komentuje głośny wywiad money.pl

Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi - zauważa Reuters. Republikanie nie chcieli się zgodzić na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiali się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, "ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych" - podkreślali.

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

O tym, że USA mogą zbankrutować, mówiła na początku października szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen. Jak ostrzegła Yellen, skutki takiego scenariusza byłyby katastrofalne, nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, lecz i całej światowej gospodarki.

Jak USA finansują swoje wydatki

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze - sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, a ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata.

Są one denominowane w dolarach - głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Art.
2 lata temu
Jeżeli papiery dłużne są filarem globalnego systemu finansowego to już z samego tego faktu nie może być dobrze, a jak jeszcze są to papiery dłużne państwa uznawanego (słusznie lub nie) za największe mocarstwo to znaczy, że są to bardzo złe podstawy.
Polak
3 lata temu
Co za słownictwo na pewno artykuł napisał chińczyk .
Artur44
3 lata temu
Kolejne Noble z ekonomi nie pomogły?
Takie tam
3 lata temu
To jest już bankrut , dodruk tego papieru toaletowego niczego nie zmieni.
Amen
3 lata temu
Biden to gwóźdź do trumny bankruta USA.
...
Następna strona