Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa śmieciowa przyjęta przez Sejm. Będzie zbiorowa odpowiedzialność

146
Podziel się

W czwartek wieczorem posłowie przyjęli znowelizowaną ustawę śmieciową. Oznacza to, że za niesegregowanie śmieci będzie trzeba płacić nawet 4 razy więcej. Przy czym wystarczy, że nie segreguje jeden z sąsiadów w bloku.

Nowe przepisy trafią teraz pod obrady Senatu
Nowe przepisy trafią teraz pod obrady Senatu (East News, TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
bDAfiaBN

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 258 posłów, 142 było z kolei przeciwnych.

Zgodnie z nowymi przepisami gminy nie będą mogły ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Jak twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, dotychczasowe przepisy utrudniały samorządom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów.

Po wejściu w życie nowego prawa gminy będą rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci np. na podstawie masy odpadów przekazanych do przetworzenia.

bDAfiaBP

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Nie będzie też konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co "powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

bDAfiaBV

Projekt ustawy na nowo określa także opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie, a niekiedy nawet czterokrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie.

To właśnie ten ostatni zapis budzi największe kontrowersje. Piszą o tym zresztą spółdzielnie i zarządcy nieruchomości.

"Oznacza to naliczanie opłaty za odpady zmieszane, nawet w przypadku, gdy jeden z mieszkańców nieruchomości wielolokalowej, całkowicie anonimowy, nie dopełni obowiązku segregacji, a zjawisko niezachowania segregacji jest marginalne" - alarmuje Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej. I twierdzi, że to odpowiedzialność zbiorowa.

bDAfiaBW

Swoje obawy spółdzielnia wyraziła w konsultacjach społecznych projektu.

Ministerstwo środowiska jednak nie uznaje tej uwagi. "Nie może być tak, że domy jednorodzinne są tym obowiązkiem objęte, a wielorodzinne nie. Zagrożenie wysokimi opłatami ma zachęcać/dyscyplinować mieszkańców do selektywnego zbierania" - napisał resort, uzasadniając odrzucenie poprawki.

Nowe przepisy trafią teraz do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAfiaBX
bDAfiaCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
Holo
2 lata temu
Czy oprócz tego że będzie drożej coś się zmieni . NIE. Pojemniki w śmietnikach na dużych osiedlach zawalone ,to co niby ma zrobić mieszkaniec ?, wrzuca tam gdzie jest jeszcze jakieś miejsce . Ekologia ? Nie, kasa ma się zgadzać .
janka
2 lata temu
Co za sk....sy..stwo. Na 1000 osób segregujących 1 nie segreguje a 999 zostanie ukaranych. W jakim ja kraju żyje. Skoro tak to pozabierać te kubły i sypiemy wszystko do jednego, będzie czyściej i mniej kubłów, będzie po staremu.
Bogdan 63
2 lata temu
Gdzieś mają sprawiedliwość i uczciwość, ważna jest kasa.
bDAfiaCr
oojoj
2 lata temu
Czyli wracamy do komuny...??, .. albo w sumie wychodzi że lepiej było za komuny...!! Ludzie sami segregowali bo oddawali szkło do sklepu na wymianę by mieć kasę, papier by mieć papier toaletowy... a plastiku nie było więc nie było problemu!! PRL bardziej EKO:)
Ewa
2 lata temu
rozumiem że jak jeden sąsiad nie będzie płacił czynszu to eksmitują wszystkich zbiorowo.
...
Następna strona