Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Utrata dofinansowania Bezpieczny Kredyt 2 proc. Na co uważać?

30
Podziel się:

Od lipca 2023 roku będzie można ubiegać się o dofinasowanie Bezpieczny Kredyt 2 procent, czyli o kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Sejm jeszcze w kwietniu przegłosował ustawę w sprawie nowego programu, który ma pomóc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania. Jakie są szczegółowe warunki? Kto może skorzystać z pomocy i na co trzeba uważać, żeby nie stracić dofinasowania?

Utrata dofinansowania Bezpieczny Kredyt 2 proc. Na co uważać?
Kredyt 2 procent. Dopłata rządowa obowiązuje maksymalnie przez 10 lat spłaty (Adobe Stock)

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent przestał być tylko obietnicą obecnego rządu, a wkrótce stanie się faktem. Sejm przyjął 14 kwietnia ustawę wprowadzającą program adresowany do tych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub wybudować dom. Projekt umożliwia także założenie Konta Mieszkaniowego. Przepisy wejdą w życie od 1 lipca tego roku. Bank przygotowują się już do startu programu. Warto zapoznać się z warunkami, aby nie stracić szansy na dofinansowanie państwa do kredytu na własnego lokum.

Kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie. Kto może skorzystać?

Z programu mogą skorzystać osoby, które planują kupić swoje pierwsze mieszkanie lub też wybudować dom. Wniosek będą mogli złożyć zarówno single, pary oraz małżeństwa z dziećmi lub bez. Bezpieczny Kredyt 2 proc. skierowany jest do tych, którzy mają mniej niż 45 lat, ale jeśli wniosek składa dwóch kredytobiorców, to warunek wieku musi spełniać minimum jedno z nich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Co istotne, w ramach programu można ubiegać się o kredyt na pierwsze mieszkanie czy dom, więc osoby korzystające z dofinansowania państwa do kredytu nie mogą posiadać innego prawa własności lub współwłasności oraz spółdzielczego prawa do nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy prawo dotyczy nie więcej niż połowy nieruchomości, zostało odziedziczone, a kredytobiorcy nie mieszkają pod tym adresem.

Warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu hipotecznego z dopłatą jest oczywiście posiadanie wymaganej przez bank zdolności kredytowej.

Na co można przeznaczyć środki w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Głównym założeniem programu jest realizacja własnych celów mieszkaniowych. Oznacza to, że zakupionej w jego ramach nieruchomości nie będzie można wynająć. Maksymalna wartość kredytu w ramach programu w przypadku singli wynosi 500 tys. zł, a małżeństwo czy rodzice z dzieckiem mogą ubiegać się o kredyt do 600 tys. zł, przy czym wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł.

W ustawie nie ma ograniczeń co do limitu ceny za metr kwadratowy lub maksymalny metraży nieruchomości. Program rządowy pierwsze mieszkanie pozwala na zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym i pierwotnym, jak i budowę domu, jego wykończenie czy zakup działki budowlanej.

Kredyt 2 procent. Utrata dofinansowania jest możliwa

Jeśli spełniamy podstawowe założenia programu, to należy zdawać sobie sprawę z dodatkowych kryteriów, które mogą spowodować, że nie otrzymamy dofinansowania.

Przede wszystkim pomocy ze strony państwa możne nas pozbawić fakt, że do zakupionego na kredyt mieszkania czy domu nie wprowadzimy się w ciągu dwóch lat. Czas jest liczony od momentu nabycia prawa własności lub zgłoszenia zakończenia budowy. Wykluczenie z Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. ustawa zakłada m.in. także w przypadku wynajmu nieruchomości, czy chociażby ogłoszenia upadłości w stosunku do kredytobiorcy.

Problem może stanowić również zmiana rodzaju oprocentowania ze stałego na zmienne. Utrata preferencyjnych warunków finansowania nastąpi także wtedy, gdy stroną umowy kredytowej przestanie być kredytobiorca, który w dniu udzielania zobowiązania jako jedyny spełniał warunek 45 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do zdarzenia doszło w wyniku śmierci kredytobiorcy.

Trzeba pamiętać, że dopłata rządowa obowiązuje maksymalnie przez 10 lat spłaty, raty mają być równe, a oprocentowanie stałe ma wynieść 2 proc. Oprocentowanie naliczane będzie w zależności od oferty banku, jeśli przykładowo wyniesie ono 8 proc., to 6 proc. dopłaca państwo, a kredytobiorca będzie musiał spłacić 2 proc. Oczywiście bank naliczy także marżę, prowizję, ubezpieczenie czy inne dodatkowe opłaty w zależności od oferty, które będą po stronie kredytobiorcy.

Warunki programu wydają się być bardzo korzystne i coraz więcej młodych deklaruje, że czeka z decyzją o kredycie aż do momentu, gdy będą mogli złożyć wnioski i skorzystać z dofinansowania Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(30)
Analityk
3 miesiące temu
Ciekawi mnie czy ten skomplikowany system kredytowania państwa jest zgodny z prawem bankowym i prawem handlowym? Oby po 5,6 czy 10latach nie okazało się,że dopłaty nie miały umocowania w innych ustawach i sądy zakwestionują taką pomoc kredytobiorcy. Co jeśli trzeba będzie oddać pieniądze zainwestowane przez państwo? Ta ustawa zbyt szybko przeszła przez Sejm.
dluznik
4 miesiące temu
Mlodzi ludzie ktorzy wzieli kredyt hipotecznt na mieszkanie w 2022 roku traca wiele pieniedzy,moze rzad przychyli sie do objecia tych transakcji doplatami jesli spelniaja warunek pierwszego mieszkania.
Ako
4 miesiące temu
A co z kredytami zaciagnietymi rok,dwa wczesniej.Jesli spelniaja kryteria pierwszego mieszkania kupionego na kredyt tez powinien byc objety tym programem
Ala
4 miesiące temu
Pierwszy dom kupiony w 2022 roku przez malzenstwo tez powinien byc objety tym programem
Farma
4 miesiące temu
Brawo rząd, ale oczywiście wielu to nie pasuje. Najlepiej jakby było za darmo choć po czasie też mieliby problem.
...
Następna strona